חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:23 זריחה: 6:07 י"ח באב התשפ"ב, 15/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מחשבות של 'איש מירון'
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1792 - כל המדורים ברצף
מטלטלים אותנו כדי שנתעורר
יש חדש
מיהודים דורשים יותר
שנת השמיטה
ברכות כאלה
גאולת הארץ
אוצר בכנסייה
השפע המצפה לנו
מחשבות של 'איש מירון'
אבל בשמחה

הנסיעה של הרב יהושע-בער רובינשטיין ממירון לביתו שבביתר עילית, במוצאי השבת האחרונה, לוּותה בדממה מוחלטת. כל אחד ואחד מהנוסעים היה שקוע במחשבותיו. בכל שנה, הרגעים האלה, של החזרה מהשהייה ליד ציון רשב"י במירון בשבוע של ל"ג בעומר, מלוּוים תחושת שמחה והתעלות נפש עצומה. הפעם הייתה דממה.

יותר משבעים שנה נפשו של הרב רובינשטיין (73), תושב ביתר עילית וחסיד ברסלב, קשורה בבעל ההילולא רבי שמעון בר-יוחאי. הציון במירון הוא חלק בלתי-נפרד ממנו. לאורך מעגל השנה הוא מבקר במקום, ואולם ל"ג בעומר הוא השיא. השנה, בעודו שמח בשמחת ההילולא, קיבל את הבשורה המרה על שאירע במתחם.

בשלי הסער

"ארבעה מנכדיי היו שם, בזירת התופת", מספר הרב רובינשטיין. "הם זכו להינצל בחסדי שמיים ממש. היו שנים שגם אני נדחפתי, אך בגילי אני מתרחק מאזורים צפופים במיוחד. אין לנו מילים. מהחסידות שלנו, ברסלב, איבדנו קרוב למניין חסידים. ההלם עצום".

קולו סדוק. "אנשים מחפשים אשמים, אבל האמת שכל אחד ואחד צריך לעשות בדק בית בתוך עצמו. כשהספינה של יונה הנביא היטלטלה, הוא אמר 'בשלי הסער הזה'. כל אחד צריך לבדוק מה דורש תיקון אצלו, ולא לחפש חסרונות אצל השני".

חייבים שינוי דרסטי

את השבת האחרונה עשה הרב רובינשטיין בקרבת הציון. "האווירה הייתה קשה מאוד", הוא מספר, "בקושי הצליחו להדליק נרות שבת. אבל ככל שחושבים על מה שקרה, מבינים שהעובדה שעד היום לא קרו אסונות במירון – היא נס גדול מאוד. המקום הזה אינו יכול להכיל אנשים רבים כל-כך. זה שטח קטן, דחוס, על הרים וגבעות".

ברור לו שחייב לחול שינוי מהותי: "צריך גורם אחד, חזק, שיהיה ממונה על הכול ושיהיה בכוחו לחולל שינויים דרסטיים. צריך לשנות גם את הגישה כלפי השוטרים: אי-אפשר לקיים אירוע גדול כל-כך בלי שוטרים, מאבטחים, סדרנים. זה סדר העולם. אני בטוח שבשנה הבאה יהיו שינויים מהותיים בכל מהלך ההילולא".

לחשוב טוב על הזולת

בשבעים השנים שהרב רובינשטיין בא למירון אין הוא זוכר אירוע כזה: "הייתה בעבר תאונת דרכים קטלנית שגבתה כמה הרוגים, אבל ארבעים וחמישה קרבנות? זה בלתי-נתפס. נורא! מתבוננים בתמונות ההרוגים ורואים את כל שבטי ישראל: חסידים וליטאים, ספרדים ואשכנזים, ישראלים, אמריקאים, צרפתים, כל הפסיפס היהודי".

ועם זה ברור לו שההילולא בל"ג בעומר חייבת להימשך. "ההדלקות האלה מעוררות את הנשמה. באים לשם להתעלות. השמחה הזאת מרוממת את הנפש, מחיה ומעוררת. כולנו צריכים להתרכז בחיזוק אהבת ישראל ומחשבה טובה על הזולת. כשתהיה אחדות של עם ישראל בכל העולם, הדבר יעורר עלינו רחמים. זה המסר העיקרי שעלינו לקחת מהאסון הנורא הזה".


בדק בית בנפש. רובינשטיין (צילום: יעקב לדרמן, 'בקהילה')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)