חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:34 זריחה: 6:31 י"ז בתשרי התשפ"ב, 23/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסע בלשי בעקבות השנים הראשונות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1791 - כל המדורים ברצף
להיות שליח בארצנו
יש חדש
איך יתקבל המסר שלנו?
ל"ג בעומר
לא לחלל כדי לקדש
תוכחה בלי גאווה
קידום לדורות
להכיל 'אורות דתוהו'
מסע בלשי בעקבות השנים הראשונות
שומעים או עונים?

זו הייתה מלאכת בילוש ממשית, שנמשכה שנים רבות, בניסיון להתחקות אחר כל רסיס של מידע. בעת האחרונה הושלמה המלאכה בדמות אלבום דוקומנטרי ייחודי, על ילדותו, ימי נעוריו ושנות העשרים של הרבי מליובאוויטש, שהופיע בעברית.

על פני שבע-מאות עמודים נפרשות תחנות חייו של הרבי, מיום הולדתו עד נישואיו. לצידן פרקים שעוסקים בשורשי משפחתו של הרבי, מכל הצדדים, מלוּוים מסמכים ותצלומים ייחודיים. ליצירת הספר 'שנים ראשונות' חברו מיטב הכישרונות המחקריים, ובראשם אנשי ההוצאה לאור של חברת המדיה JEM, בניהולו של הרב אלקנה שמוטקין. הללו נברו בארכיונים, אספו מסמכים ותמונות, ואף ביקרו במקצת התחנות האמורות.

המלמד של הרבי

הקורא פוסע במשעולי חייו של הרבי, צעד אחר צעד, ונחשף לשורת עובדות שאינן מוּכרות. למשל, עורכי הספר, ששמעו את הרבי מספר על המלמד שלו, "שבא מליטא", הצליחו להתחקות אחר דמותו ולחשוף את הסיפור המלא.

"מדובר ברב איסר-ניסן דריבין", מספר עורך הספר, הרב לוי גרייזמן. "לפני מלחמת העולם הראשונה שימש ראש ישיבה בקובנה, ובמלחמה נאלץ, כמו עוד אלפי יהודים, לנדוד מביתו. הוא הגיע ליקטרינוסלב, ומונה למלמד פרטי של הרבי ואחיו. לימים עלה הרב דריבין לארץ ונטמן בהר המנוחות, בחלקת הרבנים". העורכים צירפו את הפרטים הביוגרפיים על הרב, תמונתו, תמונת מצבתו, וגם צילום מכתב ששיגר בנו, ר' פסח, אל הרבי, ובו כתב בפתיחה: "טרם אחלה לדבר... אקח לי רשות להציג את עצמי... בן הגאון... אשר כבוד קדושתו שליט"א היה בין תלמידיו"...

בן בעקבות הוריו

בראש צוות המחקר המקיף עמד הגאון הרב ברוך אוברלנדר, רבה של הונגריה ושליח חב"ד במדינה. "תמיד הייתי סקרן לדעת יותר על השנים העלומות האלה", מספר הרב. "במקרים הנדירים שהרבי היה מספר בהתוועדות פתאום דבר מה אישי – הדבר תפס את תשומת ליבי".

ההתעקשות של ההוצאה לאור להשיג כל מסמך אותנטי ולתעדו, עלתה הון רב ומאמצים עילאיים. "קשה לדמיין את המאמצים שנעשו", מתאר הרב, "אבל בזכות זה יש בידנו גיבוי איכותי לפרטי מידע יקרים, והצלחנו לשים את ידנו על חומרים שטרם שזפתם עין".

להבין את הדחף

מה המנוע להתחקות כזאת אחרי כל בדל מידע? הרב מתפלא על השאלה: "איש לא יתמה מדוע בן מחפש מידע על הוריו, בפרט אם יש דברים שאינם ידועים. אם כן, מה הפלא שמעניינים אותי דברי ימי חייו של הרבי שלי?"...

עיון מעמיק בספר יכול ללמד הרבה על גישתו של הרבי במגוון נושאים. "כאשר נחשפים לדמותם של כמה מחבריו של הרבי בילדותו, שהיו בני בית ממש אצל הוריו, ובסערות הזמן עזבו את דרך התורה – מבינים טוב יותר את תחושת הדחיפות העמוקה שחש הרבי להשבת כל יהודי אל צור מחצבתו. כאשר קיבל את הנהגת חב"ד, וניגש לחולל את מהפכת השליחות העצומה, הדבר בא על רקע היכרות אישית של הרבי את משבר הדור".


הרב אוברלנדר (מימין) מעיין בחומר חדש בסיור באוקראינה (צילום: יחזקאל איטקין)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)