חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ציון רשב"י – בדוגמת בית המקדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1790 - כל המדורים ברצף
הילדים רוצים אחדות
יש חדש
שיהודי שני יקבל חלק גדול
קדושים
חיצים של נפלאות
תמיד אפשר לתקן
הקפות במירון
רשב"י פתח
ציון רשב"י – בדוגמת בית המקדש
עץ בשטח ציבורי

בתום הילולת ל"ג בעומר במירון, כשמאות אלפי החוגגים בשמחת רשב"י ישובו לבתיהם, יחזרו לתלמודם חברי כולל האברכים הסמוך לציונו של התנא האלוקי, בראשות הגאון רבי יצחק אבוחצירא, כפי שהם עושים כל ימות השנה.

הרב אבוחצירא הוא נכדו של ה'בבא חאקי', רבי יצחק אבוחצירא, הרב הראשי של לוד ורמלה, שנהרג בתאונת דרכים לפני יותר מחמישים שנה. "שמונה-עשר אברכים באים בכל יום מצפת למירון, לכולל הסמוך לציון רשב"י", מספר הרב, שהקים שורת מוסדות תורה ותפילה בצפון.

קשר נפשי

מדוע במירון דווקא? הרב מסביר כי הלימוד סמוך לקברו של התנא משפיע עמוקות על הלומדים: "כתוב שהמגיד נגלה ל'בית יוסף' ואמר לו שיש ערך גדול וחשיבות לעסוק בתורה ליד ציון רשב"י. יש במקום השראה של נשמתו הגדולה, וקדושת המקום מסייעת לעסוק בתורה מתוך רצון להתקרב לה' יתברך".

חמיו של הרב אבוחצירא, שהלך לעולמו לפני כמה חודשים, התגורר ביישוב קרוב לשלושים שנה. "בזכותו הכרנו את מירון וטעמנו את הטעם של ציון רבי שמעון", הוא אומר. "אבל עוד קודם לכן הקשר למירון היה חדור בנו מאבותינו ואבות אבותינו. היה להם קשר נפשי עמוק עם רבי שמעון ועם לימוד הזוהר. זה היה דבר מרכזי מאוד בחייהם של צדיקי המשפחה, וממילא גם בחיינו".

צוואת הסבא

הרב אבוחצירא חוזר לל"ג בעומר במרוקו, שהיה אחד התאריכים המיוחדים בחיי הקהילה: "ל"ג בעומר במרוקו היה יום של חג לכל דבר. רבים מבני הקהילה נהגו לסיים ביום זה את לימוד הזוהר, וחגגו בסעודה חגיגית. זה היה יום של שמחה, שביתת מלאכה. כל בני הקהילה, גברים, נשים וטף, התאספו והשתתפו בהדלקות.

"הסבא רבי מסעוד אבוחצירא (בנו הבכור של רבי יעקב אבוחצירא) הודיע לבני ביתו כמה ימים לפני פטירתו על הסתלקותו הקרובה, אך ציין כי זה יהיה בתאריך שיאפשר בתום ה'שבעה' לקיים את הילולת רבי שמעון כרגיל. הוא אף הכין כבר את הכבשים שיישחטו לכבוד ההילולא. ובאמת, הוא נפטר בי"ב באייר, ובל"ג בעומר המשפחה עשתה את ההילולא, כהבטחת הסבא".

הגאולה מתחילה בצפון

במוסדותיו של הרב אבוחצירא מושם דגש על לימוד פנימיות התורה. "בבית המדרש שלנו בצפת יש שיעורים בחסידות", הוא אומר. "יש לנו אמונה שלמה בדברי הבעש"ט שהגאולה תלויה בהפצת המעיינות, ולכן אנו מרבים בשיעורי חסידות, מתורת הבעש"ט ותלמידיו".

במרוצת השנים היה הרב אבוחצירא עד למופתים רבים שהתרחשו בעקבות תפילה בציון רשב"י. הוא אומר בחיוך ש"אפשר לומר שהמקום הוא בבחינת בית המקדש. יהודים עושים שם 'על האש', שזה מעין קרבנות; יש שירה וריקודים, שזה מעין 'שירת הלוויים'; ובפנים יהודים שופכים את ליבם לפני ה', בדוגמת תפילת הכוהן הגדול בתוך ההיכל... בזוהר הקדוש כתוב שהגאולה תתחיל מהצפון, ורואים במוחש שהגליל נהפך למרכז של חיבור עם אור הגאולה".


"אור הגאולה מאיר בגליל". הרב אבוחצירא


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)