חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ו' בכסליו התשפ"ג, 30/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לצייר עם ילדים מאושפזים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1788 - כל המדורים ברצף
יש קואליציה לערכים
חדש על המדף
עגל כתיקון לעגל
שמיני למילואים
לכאוב ולשתוק
עמדו הכן כולכם
סכין שחיטה מהיער
עת לזעקת הגאולה
לצייר עם ילדים מאושפזים
סרדינים מחו"ל

"למה בעצם אושפזת?", שאל עמרם שפיגל את הילד שהשתתף בחוג הציור שלו ב'שערי צדק' בירושלים. הילד סיפר כי אסף קרשים למדורת ל"ג בעומר עם חבריו ונפצע. שפיגל פתח את המחשב, המשמש אותו בעבודה עם הילדים המאושפזים, והציע לו לצייר את הסיטואציה.

הילד צייר קרשים, חברים סוחבים, שמש, שמיים, ואז את רגע הפציעה שלו. הציור הודפס על מגנט והוענק לילד במתנה. "פתאום אתה מגלה שהאשפוז של הילד נהפך בזכות הציור לחוויה מעצימה", מתאר שפיגל. "לפני הציור אנחנו משוחחים, ואז מתחילים יחד במלאכת הציור והופכים את השהייה של הילד במחלקה לחוויה שלא ציפה לה".

זורם עם הילד

שלוש שנים שפיגל (35), תושב בני דקלים בחבל לכיש, חולק את ימי השבוע בין מחלקות הילדים ב'שערי צדק' ובמוסד רפואי-פסיכיאטרי באשקלון, שבו מאושפזים ילדים הסובלים מקשיים הקשורים לתחום הנפש, כמו חרדות והתקפים. הוא בא מעולם החינוך. לימד בבתי ספר בירושלים ובמודיעין, ובהמשך הפעיל חוגי קומיקס, עד שניתב את דרכו למשימת הציור החדשה. חדשה אמרנו, אבל זה היה דפוס פעולה שהזכיר לו את ילדותו – גם כתלמיד התקשה למצוא את עצמו במסגרות הרגילות ועסק בציור.

בפעילות עם הילדים המאושפזים הוא מרגיש שמצא את מקומו. "אין לי תבנית קבועה בעבודה הזאת", הוא מסביר. "אני זורם עם נפש הילד, ומאפשר לו לבטא את עצמו בעזרת המכחול".

כשילדה ציירה ארוחה

המפגש הציורי מסייע גם לריפוי. שפיגל מספר על ילדה שסבלה מבעיות אנורקסייה. "היא סיפרה לי שחברותיה לכיתה לעגו לה, ובעקבות זאת הפסיקה לאכול. השיחה הובילה לציור שריגש מאוד את אימהּ: הילדה ציירה ארוחת בוקר. הציור הזה העניק לאוכל מראה מחמיא, דבר שהיה חסר כל-כך לילדה".

מאחורי כל ילד מאושפז יש סיפור. "לפני כמה חודשים פגשתי ילד שבעקבות השעמום בימי הסגר, התערב עם חבר שיצליח לקפוץ ממרפסת. הקפיצה נגמרה באיברים שבורים לא-עלינו. הילד נראה כמי שאינו מוצא את עצמו במסגרת, אבל הופתעתי מאוד שבחר לצייר חנוכייה יפה ועדינה. דרך הציור אתה מגלה פתאום את העולם העשיר של הילד".

אל תחכו לאשפוז

שפיגל מוצא יתרון ייחודי בעבודתו: "רופא עסוק בצד הרפואי, ואינו מתפנה לשמוע את סיפוריו של הילד. אני פנוי לחוויות האישיות שלו ושל בני משפחתו. לפעמים בעקבות השיחה עם הילד אתה מקשיב גם להורה ונחשף לקשיים שלו, ומשתדל לתת גם לו תמיכה".

בעקבות הניסיון שלו יש לשפיגל מסר לכל הורה: "כשילד מתאשפז, הוא נהפך פתאום לנסיך. כולם מכרכרים סביבו. ההורים מקדישים לו זמן איכות, שסביר להניח שהוא לא מקבל בשגרה. למה ילד צריך להתאשפז כדי לקבל את היחס המיוחד הזה? אפשר וצריך להקדיש לכל ילד זמן איכות מיוחד בעבורו, ולמצוא בכל יום זמן ליחס אישי".


"לתת לילד זמן איכות בשגרה". שפיגל בפעולה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)