חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חגיגת האלף והחתן בשמיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1787 - כל המדורים ברצף
זה הזמן לבקש ניסים
יש חדש
למה צריך נעליים בגאולה
שביעי של פסח
לאיזה משיח מצפים
חסידיו של משיח
חיבור קצוות
'לאכול' אמונה בגאולה
חגיגת האלף והחתן בשמיים
חמץ אחרי הפסח

משפחת התורמים והמושתלים של 'מתנת חיים', ארגון המעודד תרומת כליה, מציינת בימים אלה רגע מרגש – תרומת כליה בפעם האלף. אך החגיגה הזאת נחגגת ברגשות מעורבים, שכן מייסד הארגון, הרב ישעיהו הבר, הלך לעולמו בשנה האחרונה לאחר שנדבק בנגיף הקורונה.

לאחר פטירתו לקחה לידיה אלמנתו, הרבנית רחל הבר, את ניהול הארגון. "ההתרגשות עצומה", היא אומרת לקראת האירוע, "אך יש בי תחושות מעורבות. זה דומה לחתונה בלי חתן. לא אשכח את ההשתלה הראשונה והנה הגענו לאלף! צריך להבין שכל הארגון הזה לא היה פה עד היוזמה של בעלי".

שותפה ליוזמה

היא הייתה שותפה ליוזמה מהרגע הראשון. "כשבעלי עדיין היה מחובר לדיאליזה, עוד לפני ההשתלה שעבר, התהלך במחלקה בפיג'מה ואמר: 'אני עומד לחלץ את כולם מהדיאליזה'. בהתחלה גם אני חשבתי שהוא מטפס גבוה, אבל בעלי היה תמיד נחוש ונחרץ, עקבי ויסודי, והאמנתי בצדקת דרכו".

ההתחלה הייתה מאתגרת. "היו שלגלגו עליו", מספרת רחל, "איך בדיוק תצליח לשכנע אנשים לתרום כליה? בעלי גם עבר אירועים לא-נעימים בדרך. תמיד אמר לי: את האבנים שזורקים עליי אני מרים מהרצפה ובהן אבנה את 'מתנת חיים'. בעלי נהג לומר שהוא מאמין בעם שלנו – וכך התחלנו".

משפחה מגובשת

החיבור של הרבנית הבר למשפחת התורמים והמושתלים יוצאת דופן. "אם תציגו לי תמונה של כל אחד ואחת מהתורמים והמושתלים – אוכל לומר מי תרם למי... התחושה שלנו הייתה שכולם היו בנינו. אנחנו מרגישים משפחה אחת גדולה ומאוחדת. לא מפתיע היה לשמוע שהיו מהם שעשו 'קריעה' כששמעו על פטירת בעלי".

הרב הבר דאג שרעייתו תבוא עימו לכל מפגש או התייעצות. "אני מורה במקצועי, אך הוא תמיד רצה שאבוא עימו. הוא אף אמר פעם למישהו: 'אינני מטריח סתם את אשתי. אני רוצה שאם יקרה לי משהו, היא תדע איך להמשיך את מפעל החסד הזה'. בעלי הכשיר אותי גם בחלק הרגשי, שהוא המפתח בתרומת הכליה. עשינו הכול יחד".

התורם לא ויתר

את רגעי חייו האחרונים נתן למפעל החסד שהקים. "ביום שבו אשפזנו אותו הוא טיפל באחד הנתרמים, שחש חרדה. בעלי הרגיע אותו, ממש כמו אב לבנו. הוא השאיר אחריו צבא אדיר, תורמים ומושתלים שנרתמים לכל עניין בנאמנות בלתי-נתפסת".

סיפורי התורמים והמושתלים מרגשים. הרבנית בוחרת לשתף בסיפור טרי: "יש תורם שעבר היום השתלת כליה. לפני שישה שבועות נכנס לניתוח, ורגע לפני שהוציאו לו את הכליה, אחרי שכבר פתחו את האזור בבטן, התקבל דיווח בהול שהנתרמת נפלה ונפצעה. עצרו מייד את הוצאת הכליה של התורם. אחרי תקופת החלמה של שישה שבועות, האיש עבר היום את הניתוח וצלצל אליי בשמחה: 'הפעם זה הצליח'. התרגשתי כל-כך! לא פלא שבעלי התייחס לתורמים בחרדת קודש. כשלחץ את ידיהם, זה היה נראה כאילו הוא נוגע בספר תורה".


משפחת החסד. הרב הבר ותורמי כליה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)