חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:29 י"ג בכסליו התשפ"ג, 7/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תפנית בעלילה
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1786 - כל המדורים ברצף
היֵה מצה, לא חמץ
יש חדש
נס כפול בשבת הגדול
חג הפסח
כעס וחמץ
לא נשאר זכר
תפנית בעלילה
מזון האמונה
פולמוס הקטניות לאורך הדורות
ערב פסח שחל בשבת

רחשים חשודים העירו את ר' יעקב משנתו השכם בבוקר. הוא הציץ מהחלון וראה שוטרים פורצים את שער החצר, ומתחילים לעשות חיפושים במקום. מרוב בהלה נמלט מדלת צדדית אל השדה והסתתר בתוך התבואה.

זה קרה בעיר זאמבר שבהונגריה, לפני קצת יותר ממאה שנה. אלה היו ימיה האחרונים של עלילת הדם השפלה, אבל עדיין נרקמו עלילות כאלה במקומות שונים.

הרקע לעלילה היה הצלחתו של ר' יעקב בעסקיו. כמה אנטישמים, ובראשם הכומר המקומי ומורה בבית הספר, החליטו להפילו בבאר שחת.

המזימה תוכננה לפרטי-פרטים. בהשראת הכומר הפעיל המורה כמה שיכורים נבערים. הללו חטפו ילד קטן מכפר סמוך והרגו אותו. את דמו הקיזו לתוך צנצנות. בחסות הלילה הטמינו את הגופה במרתף ביתו של ר' יעקב, וסמוך לה הניחו את צנצנות הדם.

הוריו המודאגים של הילד ובני משפחתו פתחו בחיפושים אחריו. גם הז'נדרמריה, המשטרה המקומית, של זאמבר התגייסה למלאכת החיפושים. לרגע הזה חיכו הקושרים. הם באו לתחנת המשטרה והעידו כי ראו את היהודי הורג את הילד וטומן את גופתו במרתפו.

עם המידע הזה בידיהם לא נזקקו השוטרים לזמן רב כדי למצוא את הגופה וצנצנות הדם. בהיעדרו של בעל הבית נעצרו כל בני המשפחה והושלכו לכלא, עד שיימצא החשוד.

כל היום הסתתר ר' יעקב בשדה, בלי לדעת מה קורה בביתו. רק עם רדת הערב העז לצאת ממסתורו ופנה לעבר ביתו של ידיד נאמן. זה עדכן אותו בנעשֶה.

ר' יעקב נחרד. הוא החליט לצאת מייד לקרסטיר, מקום מושבו של הצדיק רבי ישעיה'לה, ולתנות את צרתו הגדולה.

הצדיק האזין לדבריו רוב קשב, ואמר כי לעת עתה אין לו עצה בעבורו. הוא הציע כי ישהה בביתו כמה ימים. "הישועה בוא תבוא", הבטיח.

כעבור כמה ימים, לקראת ערב, הזעיק הרבי את ר' יעקב. בלי להתמהמה הושיט לעברו את ידו לשלום, והאיץ בו לשוב לביתו, עכשיו ממש.

ר' יעקב ניצב על עומדו כלא-מאמין. הצדיק הוסיף ואמר: "סע ברכבת היוצאת עכשיו. קנה כרטיס במחלקה הראשונה. וה' יהיה בעזרך".

"אבל, רבי", נזכר ר' יעקב, "הרכבת הזאת אינה עוצרת בזאמבר!".

"הרכבת תעצור בזאמבר", השיב הצדיק בפשטות.

אפוף תמיהות יצא ר' יעקב לדרכו. ליבו הלם בפראות. קרון המחלקה הראשונה היה ריק כמעט לגמרי. רק נוסע אחד ישב בו.

ככל שניסה להתחזק באמונתו בדברי הצדיק, לא עלה הדבר בידו והוא פרץ בבכי מר, שוכח את נוכחותו של הנוסע הנוסף. אותו נוסע הביט שוב ושוב לעבר היהודי המתייפח. כשראה שאין הוא פוסק מלבכות התיישב לידו וביקש לשמוע את סיבת בכיו.

ר' יעקב נבהל תחילה, אך הבעת פניו הנעימה של שכנו נטעה בו אמון, והוא החל לספר על הצרה שנקלע אליה. הוא לא הבחין כי הנוסע נדרך כולו ומבקש לדעת פרטי-פרטים על העלילה. בתוך כך  עצרה הרכבת בתחנת זאמבר.

ר' יעקב התנצל לפני איש שיחו כי עליו לרדת בתחנה, אך להפתעתו גם הנוסע אמר שהוא יורד בַתחנה. האיש פנה אל ר' יעקב ושאל בחיוך אם לא מוזרה בעיניו העובדה כי הרכבת הזאת עצרה בתחנה.

ר' יעקב השיב שאכן הדבר מוזר, והאיש אמר: "אני שופט מבית המשפט בעיר פסט, ונשלחתי לזאמבר כדי לחקור את פרשיית רצח הילד. בעבורי עצרה הרכבת".

האיש הוסיף: "נראה כי ההשגחה העליונה זימנה את שנינו לקרון אחד, ועכשיו אני יודע את האמת".

ר' יעקב נזקק לכמה רגעים להתאושש מההלם שאחז בו. השופט ביקש לכוון אותו לאכסניה שבה יוכל ללון. ר' יעקב הצביע לעבר בית מזיגה מקומי, באומרו כי אין בעיר מקום טוב ממנו, אף שייתכן כי השהייה בחברת השיכורים לא תנעם לשופט הנכבד.

השופט הורה ליהודי כי לא יַראה את פניו עד צהרי יום המחרת, ורק אז ייגש לתחנת המשטרה ויסגיר את עצמו.

השופט נכנס לאכסניה ומצא שם שמחה בעיצומה. השיכורים זימרו: "חג מחר להונגרים / מוות לכל היהודים!". הוא פנה לאחד השולחנות הרועשים והזמין משקה על חשבונו בעבור כולם.

בעודו מעמיד פנים כאחד מן החבורה שמע האורח כיצד נרקמה עלילת הדם. השיכורים הצביעו על שניים מהנוכחים, כמי ששימשו שליחי הכומר והמורה לחטיפת הילד ורציחתו.

הבוקר הפציע והמונים נהרו לפתיחת המשפט. עיני השופט שוטטו על הקהל באי-שביעות רצון. פתאום גחן ולחש דבר מה באוזני מפקד המשטרה.

המפקד קם, וכעבור כמה דקות ניגשו שוטרים אל הכומר והמורה, הטילו אזיקים על ידיהם ורגליהם, והושיבו אותם על ספסל הנאשמים.

מכאן ואילך התגלגל הסיפור במהירות. השופט זיהה את שני ההוללים מאמש. עד מהרה הפלילו את עצמם והודו כי הם הרוצחים. כשפתחו את פיהם, הבינו הכול מדוע נאזקו הכומר והמורה.

כשבא ר' יעקב בצהריים אל מטה המשטרה, זכה לקבלת פנים מרגשת מבני משפחתו ששוחררו זה עתה ממעצרם.

(על-פי 'בסוד עבדיך')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)