חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:41 זריחה: 5:36 כ"א באייר התשפ"ד, 29/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בקשת החברים וסגירת המעגל
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1784 - כל המדורים ברצף
בג"ץ: להכשיר תפילין מפלסטיק
יש חדש
קל יותר להתחבר מלהתנתק
הקמת המשכן
רמאי הוא לא
פעולה ולא אנחה
נגד כל הכללים
כוחות עליונים בניסן
בקשת החברים וסגירת המעגל
פלטה וקומקום בפסח

שום דבר לא הכין את משה ריקובר למה שקרה בשיחת הטלפון השגרתית עם אימו, לפני כמה חודשים. זה היה זמן קצר אחרי השבר הקשה במשפחתה, עם פטירת האב, שרגא. משה דיבר עם אימו על ענייני המשפחה והעסקים, "ואז", משחזר משה, "אני מספר לאימא שהתחלתי להניח תפילין לזכרו של אבא".

מעברו השני של קו הטלפון השתררה שתיקה. משה חש כי אימו נשנקת ואינה יכולה לדבר. כשהתאוששה מעט ביקשה לברר עוד ועוד פרטים, בקול רועד מבכי. הבן לא הבין מדוע אימו נסערת כל-כך, ואז היא שיתפה אותו בסיפור שטלטל אותו.

חשבתי שעשיתי את שלי

משה, תושב תל-אביב, בן 52, משמש סמנכ"ל של חברת בנייה. הוא נולד בבית מסורתי, למד בבית ספר דתי ובהמשך בישיבת 'נחלים'. ואולם בשלב מסוים הרגיש קושי להמשיך בשמירת מצוות ועזב הכול.

"בשבעה על אבא", מספר משה, "מובן שכיבדתי. התפללתי, אמרתי קדיש, הנחתי תפילין, ומייד לאחר שבעת ימי האבל, אמרתי לעצמי שזהו, עשיתי את שלי. ואז באו לבקר אותי שניים מחבריי הטובים, רמי שמואלי והאדריכל ארז חייט. הם אמרו לי: 'משה, הנח תפילין לזכר אבא. כבד אותו, לפחות שנה, עשר דקות בכל בוקר'". משה השתכנע וקיבל עליו לקיים את המצווה.

הסוד של אימא

ובחזרה לשיחת הטלפון עם אימו. "אני מתאר לה איך החברים שלי שכנעו אותי להניח תפילין, ועד כמה אני מתמיד בכך", הוא מוסיף לספר. "ואז אימא מספרת לי שאבא, שעבר את אימי השואה, היה בעברו אדם לא-דתי. אחרי לידתי, בנו-בכורו, התרגש מאוד מהמשכיות החיים אחרי השואה, והחליט להתחזק בשמירת מצוות, ותחילה קיבל עליו להניח תפילין.

"אימא מוסיפה לספר איך אבא לא ויתר אפילו על יום אחד של הנחת התפילין, עד יומו האחרון. גם כשחלה באלצהיימר, בחודשים האחרונים לחייו, ביקש שיניחו עימו תפילין. ואני אומר לעצמי: אתה בן חמישים ושתיים ומעולם לא שמעת על כך! חשתי צמרמורת בכל הגוף מהמחשבה על סגירת המעגל המדהימה: אבא, ניצול השואה, החל להניח תפילין בעקבות לידתי, ועכשיו, אחרי פטירתו, אני ממשיך את המסורת, ו'מחזיר' לו בדיוק באותה מצווה, לעילוי נשמתו".

אבא שומר

משה מקפיד בדבקות על הנחת התפילין. "לפני הקפה של הבוקר, לפני שאני מוריד את הכלב למטה, הדבר הראשון שאני עושה – מניח תפילין ומתפלל", הוא אומר. "זה נותן לי הרגשה שאני עושה דבר משמעותי בעבור אבא. בכל בוקר, אחרי הנחת התפילין והתפילה, אני מביט בשמיים, בעצים, בטבע, ומדבר דקה עם בורא העולם. ואני יכול לומר לכם, שאחרי כמה שנים לא פשוטות בעסקים, פתאום דברים התחילו להתקדם בדרך פלאית".

עכשיו הוא כבר מעביר את המסר הלאה. "אני מספר לחבריי ומכריי איך הדקות הספורות של הנחת התפילין מטעינות את מצברי הנפש. לי אישית הנחת התפילין גורמת לחוש שאבא שומר עליי מלמעלה ומלווה אותי בכל צעד בחיים".


לא הבנתי למה אימא בוכה. ריקובר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)