חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:12 זריחה: 6:10 ח' בניסן התשפ"ד, 16/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הקמת המשכן
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1784 - כל המדורים ברצף
בג"ץ: להכשיר תפילין מפלסטיק
יש חדש
קל יותר להתחבר מלהתנתק
הקמת המשכן
רמאי הוא לא
פעולה ולא אנחה
נגד כל הכללים
כוחות עליונים בניסן
בקשת החברים וסגירת המעגל
פלטה וקומקום בפסח

השכינה שורה בעשייה

״ויברך אותם משה״ (שמות לט,מג). רש"י מפרש: ״אמר להם: יהי רצון שתשרה שכינה במעשה ידיכם״. אין הברכה יכולה לחול על כלי ריק. הן בעבודת החול הן בעבודת הקודש נדרש האדם לעשות ולא לשבת בחיבוק ידיים, ואז ה׳ יעזרהו. ״תשרה שכינה – במעשה ידיכם״.

(אמרי שפר)

גם בחיי החולין

בימי שבת ומועד, כאשר נאספים לשמחת מצווה ולשמחת ציבור, כל יהודי שרוי במצב רוח מרומם, וכל אחד ואחד הוא טוב לשמיים וטוב לבריות. אבל ״יהי רצון שתשרה שכינה במעשה ידיכם״ – שהשכינה תשרה בכם גם במעשיכם בימות החול, בעסקי היום-יום.

(ספר הדרוש)

הרוח החיה

"ויעשו בני ישראל ככל אשר ציווה ה׳ את משה... ויביאו את המשכן אל משה״ (שמות לט,לב-לג). לפי הפסוק הזה עושי המשכן היו ישראל – ״ויעשו בני ישראל... כן עשו״. אם כן, מדוע בכל מלאכת המשכן נאמר ״כאשר ציווה ה׳ את משה״? אלא שמשה רבנו היה הרוח החיה בכל מעשה המשכן, ואילולא הוא, לא היו בני ישראל יכולים לעשותו.

(רבי מנחם-מענדל מקוצק)

חייבים תפילה

עם כל מה שהושקע במשכן, הרי ככלות הכול המשכן הוא מעשה ידי אדם, ובמעשי בני-אדם, גם כשהם נעשים 'לשמה' ובמדריגות הנעלות ביותר, ייתכן שיהיו בהם פניות עצמיות. על כך מתפלל משה ומבקש – ״יהי רצון שתשרה שכינה במעשה ידיכם״.

(ספר המאמרים תרצ״ו)

נראה כמקימו

״ויביאו את המשכן אל משה״ (שמות לט,לג). שלא היה יכול להקימו שום אדם, ומשה העמידו. אמר משה לפני הקב״ה: איך אפשר הקמתו על-ידי אדם? אמר לו: עסוק אתה בידך, נראה כמקימו והוא נזקף וקם מאליו. וזהו שנאמר ״הוקם המשכן״ – הוקם מאליו.

(רש״י)

הכול בכוח הקב"ה

רק משה רבנו היה מסוגל לעסוק בהקמת המשכן ולדעת בליבו את האמת שאין בכוח אנוש להקימו, וכי לאמיתו של דבר הוא עומד וקם מאליו, וכי הוא עצמו אינו עושה מאומה ורק נראה כמקימו. מישהו אחר היה טועה לחשוב שהוא שהקימו.

(רבי מרדכי מליסיץ)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)