חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:16 זריחה: 6:03 י"ד בניסן התשפ"ד, 22/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נפשי אליך תארוג
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1783 - כל המדורים ברצף
כמה קל לשסות ולפלג
יש חדש
כל יהודי 'יוצא צבא'
מתן צדקה
בלי לכעוס
תלוי איך לומדים
מבחן קבלה
טהרה בגאולה
נפשי אליך תארוג
פרשת פרה לנשים

היהודי שקיבל את הטלית מתנה מרעייתו, התקשה לכלוא את דמעותיו. זו הייתה טלית עבודת יד אמן, ובראשה עטרה שנלקחה מהטלית של בנו, שנהרג בתאונת דרכים. מי שארג את הטלית הוא אוֹרי פארן, שעד היום אינו שוכח את ההתרגשות שאחזה בו, בשעה שעמל על אריגת הטלית.

אורג הטליתות ממושב שובה, הממוקם מצפון-מערב לנתיבות, מתמחה במלאכה נדירה. מלבדו יש עוד שלושה-ארבעה אורגים בכל הארץ. הוא מייצר את הטליתות, לצד מוצרי יודאיקה מגוּונים, בעבודת יד, ורואה בכך שליחות. "יהודי שמתעטף בטלית כזאת יודע שיהודי ארג אותה, וכיוון לקדושת המלאכה", הוא אומר, "ויש גם ההיבט האמנותי".

מילות תהילים בהודו

אורי (41) גדל בקיבוץ גבעת חיים. בקיבוץ לא עשו לו אפילו בר-מצווה, ורק שנים רבות אחר-כך עלה לתורה בפעם הראשונה בחייו. אבל הוא אומר כי נשמתו תמיד חשה את נוכחותו של הבורא. כבר בילדותו היה מדבר עם הקב"ה ומבקש בקשות אישיות.

אחרי הצבא נסע לטיול בהודו ובאירופה. אחיו, שהחל להתקרב ליהדות, הכניס לתיקו ספר תהילים. "מדי פעם בפעם הייתי פותח את התהילים ומתחבר למילים", מספר אורי. "דווקא בטיול הממושך עם החברים, נפתח ליבי להתחבר אל הבורא ולמצוא אותו בכל מקום. לאורך הטיול הרגשתי שהשם אוהב אותי". בשובו לארץ השתקע בראש פינה, החל להתפלל בבית כנסת חב"ד, התעמק בתורה והחל לקיים מצוות.

זן נכחד

את מלאכת האריגה למד בגלריה צפתית. "למדתי את המקצוע כמה שנים", הוא משתף. "האורגים הם זן נכחד. מעטים עוסקים בו. בשלב זה אני מייצר טליתות מכותנה, ובקרוב אתחיל לייצר טליתות של צמר, וזו משימה מורכבת".

עבודתו מאפשרת לו ללמוד תוך כדי יצירה. "אני מקשיב לשיעורי תורה במהלך העבודה ומודה לה' שיש לי היכולת להתפרנס מייצור דברי קדושה. עצם הידיעה שאני מכין טלית לחתן, למשל, מרגשת אותי. יש יהודי שכתב לי שבכל בוקר, כשהוא מתעטף בטלית שארגתי בעבורו, הוא מברך אותי".

לארוג את בגדי הכוהנים

אריגת טלית אחת יכולה לארוך כמה ימים. "אנשים מספרים לי שחלמו שנים להתפלל בטלית עבודת יד. העבודה הזאת מזמנת בקשות שונות ומיוחדות. היה מישהו שביקש לרקום בטלית את שמות כל ערי הארץ וביקש להעניק אותה לראש הממשלה, כדי שירגיש את כובד האחריות המוטלת עליו"...

עבודותיו של אורי הפכו אותו למותג בין-לאומי, והוא מקבל הזמנות רבות גם מחו"ל. בשנים האחרונות השתתף במיזם עולמי של אורגים ממדינות רבות וזכה לכבוד רב. אבל את הכבוד האמיתי הוא שומר לחלום אחד: "אני מצפה בכל מאודי לארוג את בגדי הכוהנים בגאולה השלמה".


מעשה רוקם. טליתות עם נשמה (צילום: נטלי כהן-קדוש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)