חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 כ"א בכסליו התשפ"ד, 4/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סימני גאולה ביינות ארץ ישראל
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1782 - כל המדורים ברצף
להתפלל ולפעול, להאמין ולעשות
יש חדש
מרדכי ידע מה העיקר
פורים
מי מחזיק ראש
כל איש שורר בביתו
הצורר נתלה
פורים הנצחי
סימני גאולה ביינות ארץ ישראל
פורים משולש

בערב השבת הקודמת התבשר עמיחי לוריא (54), תושב היישוב מעלה לבונה, כי בתחרות היוקרתית של מגזין היין הבין-לאומי decanter ('דקנטר'), שדירג עשרים יינות משובחים מתוך רבבות יקבים ברחבי העולם, נבחר יין מתוצרת היקב שהוא מנהל בשילה. "תשעה מהיינות של יקב שילה זכו לציון תשעים פלוס", אומר לוריא. "כל יקב בעולם היה גאה בהישג מרשים כזה".

פורים הוא החג שלו. "היין מוריד מחיצות ומקרב", אומר לוריא. "לא חייבים להשתכר. הציווי של חז"ל הוא 'לבסומי', להתבסם, כמו ריח טוב. אני אישית שותה גם מים וסודה בסעודת פורים"...

הד"ר ממקסיקו הוקסם

עד שנות השלושים המוקדמות בחייו היה לוריא קבלן שיפוצים. כתחביב ייצר יין בבית. "אנחנו אוהבים לעשות הכול בבית", הוא מספר. "מגדלים ירקות לבד, מפקחים אישית על שחיטת העופות שלנו, אופים את המצות לפסח במאפייה שלנו".

לפני כחמש-עשרה שנה פגש אותו הד"ר מאיר שומר, יהודי ממקסיקו, והוקסם מהמקצועיות של היין שלו. הוא הציע לו לנהל את יקב שילה. מאז הכול היסטוריה. את סודות המקצוע ביקב הביתי יצק ליקב שילה והפך אותו למותג. היקב הביתי נסגר במרוצת הזמן, בשל התמקדותו ביקב הגדול. "יש הרבה יתרונות ליקב גדול", הוא אומר. "יש ציוד מקצועי ודברים שאתה יכול לעשות רק ביקב רציני".

ברכה אלוקית בכרמים

אנחנו רוצים לדבר עם לוריא על יין וענבים, אבל הוא מרבה לצטט מהמקורות על פעמי הגאולה. "מי שקורא את הנבואות הקשורות להתעוררות של ארץ ישראל לקראת הגאולה, רואה נבואות הקשורות לאדמה ולגפן. אחרי שנים של שממה, פתאום רואים שהאדמה מניבה שפע מדהים. אדמת ארץ ישראל מכינה את עצמה לחזרת העם לנחלתו".

כששואלים אותו על היין הארץ-ישראלי לעומת היינות הצרפתיים, למשל, לוריא מגיב בביטחון: "היינות של ארץ ישראל לוקחים אותם בהליכה. בורא העולם נתן לנו את הענבים הטובים ביותר. אמרתי פעם לחבר, יינן מחו"ל, שלנו הרבה יותר קל לייצר יין, כי באדמה שלנו מצויה הברכה הטבעית של הבורא".

ברכת שבעת המינים

הארגון האנטישמי בי-די-אס מנסה לפגוע ביקב המצליח. "לצערי יש המחרימים אותנו, גם בארץ וגם בחו"ל, אבל ראינו במוחש שכשנסגרת דלת אחת, נפתחת דלת במקום אחר". קשה לו לראות יהודים מברכים על יין שאינו ארץ-ישראלי, ובפרט תושבי הארץ. "ביין מהודר מהארץ יש הברכות התלויות בארץ. אנחנו מברכים 'ועל תנובת השדה ועל ארץ טובה ורחבה שרצית והנחלת לאבותינו'. איך אפשר לברך כך על יין שאינו מארץ ישראל?!", הוא תוהה.

השמיטה מתקרבת ולוריא נערך לקראתה. "בשנה השישית הקודמת הוצאנו יין מיוחד בסדרת 'גיבורים' – 'גיבורי כוח עושי דברו', שנאמר על חקלאים שומרי שביעית. כתבנו את שמו של הכורם על כל בקבוק, שנארז בתוך קופסה מיוחדת. בעזרת ה' נצא בקרוב במיזם מיוחד לקדש את שמו יתברך בעולם".


פעמי משיח. לוריא ביקב שילה (צילום: אייל קרן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)