חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סימן משמיים לאם השכולה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1781 - כל המדורים ברצף
ה'עמלק' שמסתתר בתוכנו
יש חדש
מעלת המשפיע, מעלת המושפע
כלי המשכן
הוראות בצדקה
קרירות מתוחכמת
אורח מסתורי
זמנה של מלחמת עמלק
סימן משמיים לאם השכולה
קריאת 'זכור' לנשים

שעת אחר צהריים מאוחרת בפורים, לפני שלוש שנים. רבה של קריית אתא ומנהל בית חב"ד בעיר, הרב חיים-שלמה דיסקין, ממהר מאוד. מאחוריו שעות רבות של פעילות, ובתוכה ביקורים אצל חמש-עשרה משפחות שכולות, נפגעי טרור ואלמנות צה"ל, עם משלוח מנות.

נשאר משלוח מנות אחרון ברכב. "כבר היה מאוד מאוחר ואמרתי בליבי שאדחה זאת", סיפר הרב דיסקין לשליח הרב מנחם קוטנר, מנהל האגף לנפגעי טרור ומלחמה בצעירי אגודת חב"ד. "הרמתי טלפון לרעייתי, עדכנתי שאני מתקרב לכיוון הבית ואמרתי לה שאת המשלוח האחרון אמסור מחר. היא הציעה שעל אף השעה המאוחרת אגש למשפחה השכולה, ומייד אסע הביתה, ששם האורחים כבר מחכים".

בכי נסער

הרב מוציא מהרכב את המשלוח, רץ לעבר בית המשפחה ודופק בחיפזון על הדלת. הדלת נפתחת. אם המשפחה עומדת שם. "היא הביטה בי ופרצה בבכי נסער", מספר הרב דיסקין. "חשתי מאוד לא בנוח. המתנתי שתירגע, אבל היא בכתה בלי הפוגה. בסוף ביקשה ממני להיכנס, שכן היא חייבת לספר לי מה קרה".

האישה סיפרה: "הבוקר קמתי במצב רוח נוראי. אנחנו משפחה דתית, ואני יודעת היטב מהו פורים, אבל ...איך אפשר לשמוח כשהבן נפל? ביקשתי מבעלי שהשנה יישאר בעבודה, ישלים 'שעות נוספות', ישאיר אותי לבד. שיחזור רק אחרי שפורים יסתיים. מהבן השני, שקם מאוחר, ביקשתי שייקח את האופניים ויסתובב בגינת השעשועים".

הסימן הגיע

האישה הוסיפה וגוללה את קורות היום: "נשארתי לבד בבית עצובה, עם הכאב הבלתי-נגמר. ואז החלו להתעורר רגשות אשם. מה אשמים בעלי והילד שאני מונעת מהם את שמחת פורים? החלטתי שאם רוצים בשמיים שאחגוג את פורים, שישלחו לי סימן. זה מה שאני צריכה. סימן. שאדע שהפורים שלי חשוב. הזמן עובר, ופתאום דפיקות בדלת, ושם, כמו מלאך, עומד כבוד הרב, עם משלוח המנות החגיגי. אתה הסימן מן השמיים, אתה המלאך!".

בנוכחות הרב דיסקין התקשרה האישה לבעלה, גוללה לפניו את הסיפור וביקשה ממנו לשוב מייד הביתה, בעודה פורשת מפה לבנה על השולחן. "נעשה השנה פורים למרות הכול", אמרה לבעלה הנרגש.

חשיבות הזיכרון

אלפי משפחות נפגעות טרור בכל רחבי הארץ מכירות את הרגע המרגש הזה, בעיצומו של הפורים מדי שנה. הפעמון מצלצל ובפתח עומדים שליחי חב"ד עם משלוח מנות מיוחד והקדשה אישית. מאחורי כל בית כזה יש סיפור של גיבור שמסר את נפשו על קידוש השם בהגנה על הארץ ותושביה.

בכל שנה נערמים באגף למען נפגעי הטרור והמלחמה סיפורים רבים, הממחישים את חשיבות הזיכרון והיחס המיוחד לאותן משפחות, המתמודדות יום-יום עם השכול והכאב, וזקוקות ליד מעודדת במיוחד בחגי ישראל השמחים, כמו בפורים.


משלוח מנות שמחמם לבבות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)