חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לבנות גשר בים סוער
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1778 - כל המדורים ברצף
להשקיט את תופי המלחמה
יש חדש
על כתפיו של הקב"ה
המתקת המרירות
לא נפסיק לשיר
ביטחון גמור
ההבטחה קוימה
ההתגלות העתידית
לבנות גשר בים סוער
תכשיטים לגבר

כאשר חיים קליגר, איש מדיה ופרסום ותיק בציבור החרדי, דמיין את השקת ספרו החדש, 'איך למכור ארטיק לחרדים' – הוא לא חלם שהספר יופיע בשיאה של מתיחות שטרם הייתה כמותה בין המגזרים. השיח נעשה אלים, רווי שנאה וזעם, ובאווירה טעונה כזאת מי מוכן לשמוע על ספר שמטרתו היכרות וחיפוש מכנה משותף?

אבל במחשבה שנייה "דווקא בעת הזאת עולה הצורך החיוני בחשיבותה של תקשורת נכונה", אומר קליגר. "מה שאנחנו רואים לנגד עינינו הוא תוצאה של העדר תקשורת. הציבור הרחב אינו יודע להפריד בין פלגים קיצוניים לכלל הציבור החרדי, ומנגד הציבור החרדי מאבד אמון ברשויות, וגוברת בו התחושה שמתנכרים לערכיו. גם זו תוצאה של העדר תקשורת".

איפה הרוב הדומם

ספרו של קליגר, עוד מעט 50, תושב ביתר-עילית, מבקש להנגיש לציבור הכללי את מה שהוא מכנה 'השפה החרדית'. "תחילה אני עושה לקורא היכרות עם המגזר", הוא אומר. "מהלבוש ועד הכרת מגוון הקהילות ותתי-הקהילות, דרך קשת הכשרויות, עולם מוסדות החינוך, ענייני תעסוקה, ועד מקומה של האישה החרדית. החלק השני מביא כללי 'עשה' ו'אל תעשה' למפרסם, וזה בעצם ארגז כלים לשיווק נכון במגזר, על פני מעגל השנה היהודי".

קליגר מייעד את ספרו למפרסמים, אבל הוא ממליץ לכל אדם לקרוא אותו. "התקשורת מבליטה אירועים קיצוניים והתבטאויות חריגות. הרוב הדומם אינו בא לידי ביטוי. אני מזמין את הקוראים לחצות את הכביש מרמת-גן לבני-ברק. 'השפה החרדית' היא שפה ייחודית. אם רוצים להבין זה את זה, חייבים להכיר את השפה הזאת".

אווירה מורעלת

בימים האחרונים קליגר מקבל פניות רבות מידידיו בציבור הכללי. הללו מנסים להבין מה באמת קורה. "אני מסביר להם שההפרות בציבור החרדי דומות להפרות בכלל הציבור, אבל אותנו קל לתייג", הוא אומר בכאב. "קחו לדוגמה את הנוהג של התקשורת לצלם מדי שנה קומץ קיצוני המתהלך בכוונה בצפירה ביום הזיכרון לחללי צה"ל. מגזר שלם מוכפש למרות שהוא סולד ממעשיו של אותו קומץ ומתנער ממנו".

באמצעות ספרו (המשוּוק במרשתת בלבד) קליגר מבקש לעורר שיח מכבד, אבל הוא יודע שבאווירה מורעלת, כמו זו שמלבה 'הארץ', שמפרסם מאמר המכריז כי "החרדים מסוכנים לישראל יותר מהטילים של חיזבאללה ומהגרעין האיראני" – אין שום סיכוי לשיח כזה.

לבנות אמון

כאשר שר הבריאות אדלשטיין נכנס לתפקידו קליגר נפגש עימו וניסה לייעץ לו כיצד לפתח שיח בריא עם הציבור החרדי. "אמרתי לשר שהחרדים אמונים על הציווי 'ונשמרתם', והם יעשו הכול למען הבריאות, בתנאי שיהיה להם אמון במערכת. למרבה הצער נוצרו משקעים ששברו את האמון. הפתרון הוא לבנות מחדש את האמון, ולדבר עם הציבור ב'שפה החרדית'. לגרום לו לחוש כי צרכיו וערכיו מובנים למקבלי ההחלטות ומובאים בחשבון".


'השפה החרדית': חיים קליגר וספרו החדש


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)