חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:15 זריחה: 6:04 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תפילה קודם הזריחה
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1776 - כל המדורים ברצף
הכרעה בשאלות ערכיות
יש חדש
קודם דרש ואחר-כך פשט?
שליחות משה
לא אמר 'לשם ייחוד'
הבשורה הסופית
מפגש בקרון הדואר
הכנה לגילוי הגדול
האימונולוג עושה לנו סדר
תפילה קודם הזריחה

שאלה: במקום מגוריי יש מניין לשחרית בשעה 6 בבוקר בלבד, ובימים הקצרים בחורף מתפללים שמונה-עשרה קודם הזריחה. האם להתפלל עימם או מוטב להתפלל ביחיד בזמן?

תשובה: זמן תפילת שחרית מתחיל בעלות השחר, ומי שהתפלל אחרי שעה זו יצא ידי חובתו. לכתחילה מצווה להתחיל שמונה-עשרה אחר הנץ החמה (ועדיף ומשובח – בדיוק עם הנץ), משום שנאמר (תהילים עב,ח) "ייראוך עם שמש".

במקום שבו קשה להשיג מניין חייבים לעשות מאמץ שיתקיים מניין בכל יום. לכן במקום כזה גם מי שעיתותיו בידו חייב להצטרף למניין המוקדם, כדי להשלים את המניין (במיוחד אם יש שם אבלים, שבזכות המניין מתפללים ומניחים תפילין).

אם אין זה נחוץ, דנו הפוסקים בשאלה אם תפילה בציבור עדיפה מתפילה בזמנה העיקרי. יש שפסקו שתפילה בזמנה עדיפה, וישמע את המניין ויתפלל ביחיד; ויש שפסקו שתפילה בציבור עדיפה, ו"תפילת הציבור נשמעת תמיד".

הרב לוי-יצחק הלפרין ע"ה הביא ראיה לדעה השנייה מזה שבתפילת מנחה מעדיפים תפילה בציבור אף לאחר השקיעה מתפילה ביחיד קודם לכן (אף שיש דעות שזמן מנחה מסתיים עם השקיעה, ויש המעדיפים שיתפלל בזמן ביחיד); כל שכן כאן שהתפילה כשרה בדיעבד לכל הדעות.

אבל גם מי שאינם סוברים כך מעדיפים את התפילה בציבור אם על-ידי הדחייה עלול היחיד לאחר את תפילתו או לשכוח אותה. כמו-כן הם טוענים שלא רצוי להתבטל בקביעות מתפילה בציבור, כי עלולים לבוא מזה לזלזל בתפילה לגמרי.

מקורות: ברכות כו,א-ב. כט,ב. שו"ע סי' פט ס"א וס"ח, ונו"כ. שו"ע אדמו"ר הזקן שם ס"א וס"ט. שו"ת: ישכיל עבדי ח"ה חאו"ח סי' י. מנחת יצחק ח"ט סי' ט. פרי יצחק ח"א סי' ב. תשובות והנהגות ח"א או"ח סי' סז. ס' אשי ישראל פי"ג ס"ו, וש"נ. וראה ילקוט יוסף (תשס"ד) סי' פט סי"ד (כשאין זקוקים לו למניין). משנ"ב רלג,יד.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)