חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האימונולוג עושה לנו סדר
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1776 - כל המדורים ברצף
הכרעה בשאלות ערכיות
יש חדש
קודם דרש ואחר-כך פשט?
שליחות משה
לא אמר 'לשם ייחוד'
הבשורה הסופית
מפגש בקרון הדואר
הכנה לגילוי הגדול
האימונולוג עושה לנו סדר
תפילה קודם הזריחה

בעוד העולם כולו מביט בקנאה במבצע החיסונים המהיר של אזרחי ישראל, יש המזהירים מפני החיסונים ומעוררים חששות בציבור. הלכנו אל הד"ר אלי רוזנברג, אימונולוג קליני במרכז הרפואי סורוקה, שמייד עם פרוץ המגיפה התנדב לטפל בחולי הקורונה במחלקה החדשה שהוקמה, וראה במו עיניו את המשמעות הכואבת של המחלה.

כבר שתים-עשרה שנים מתמחה הד"ר רוזנברג, בוגר ישיבת ההסדר בירוחם, בחקר המערכת החיסונית. הוא מדבר בנחת, שולל בנחרצות מידע מוטעה ושגוי, אבל גם מתנסח בזהירות האופיינית לאיש מדע ומחקר.

על רנ"א ודנ"א

הוא סבור כי "על בסיס המחקרים שפורסמו משלבי הפיתוח של החיסונים, וגם מהנתונים של העולם האמיתי, העדויות מצביעות שהחיסון בטוח לחלוטין. תופעות הלוואי שלו מצומצמות מאוד, והן על-פי רוב קלות וחולפות; לא מזיקות ולא מסוכנות".

אחת מטענות מתנגדי החיסונים היא שהחיסון משנה את הדנ"א האנושי. הד"ר רוזנברג נחרץ בתשובתו: "הרנ"א אינו מסוגל להגיע לגרעין התא, אינו יכול לחדור אליו, ואינו נוגע במטען הגנטי שלנו. זו טענה שאין בה ממש".

הבטיחות נשמרה

ומה באשר לטענה שהחיסון עלול לפגוע בפוריות? "לא יודע מאיפה נולדה האמירה הזאת", אומר הד"ר רוזנברג. "הטענות לעקרות משוללות כל יסוד מבחינה מדעית וגנטית". על הטענה שהחיסון עלול ליצור תגובה אוטואימונית (פיתוח נוגדנים התוקפים את תאי הגוף עצמו) הוא משיב: "הטכנולוגיה של החיסון אינה חדשה, והשתמשו בה כבר כמה וכמה שנים, בזירות שונות, ואין שום עדות לנזק מסוג זה".

ועדיין – המהירות היחסית שבה פותחו החיסונים מטרידה רבים. הד"ר רוזנברג מסביר: "לא נעשו שום קיצורי דרך בדרישות המחמירות ובחובת הדיווח של חברות התרופות. המהירות נבעה מהמימון שהוזרם לפיתוח החיסונים, ומקיצור חסמים בירוקרטיים. כל שלבי הבטיחות נשמרו. עם זה צריך לציין שהאישור שניתן מוגדר חירום וזמני. נאספים כל הזמן דיווחים על תופעות לוואי, ואם יתגלו תופעות לוואי בעייתיות, ודאי שהשימוש יישקל מחדש. בינתיים חוסנו מיליונים ברחבי העולם, ועדיין אין דיווחים על תופעה מסכנת חיים, חוץ מדיווחים על תגובות אלרגיות, שהיו ידועות".

לשמוע מגוון דעות

המתנגדים לחיסונים נשענים בין השאר על עמדות של כמה רופאים. הד"ר רוזנברג אומר שהיה מאוד מוטרד אילו כולם היו עונים 'אמן' על כל דבר. "במדע, כמו בתורה, חשוב שיהיה דיון. עם זה, הרוב המכריע של הרופאים מבין את חשיבות החיסונים ואת יעילותם".

לסיום יש בפיו המלצה: "הייתי מציע לכולם לגשת לנושא עם קצת ענווה וצניעות. יש פה טכנולוגיה חדשה, הדורשת שנכיר אותה לעומק. הייתי רוצה שכל מי שמביע דעה בנושא יבוא עם היכרות מעמיקה וכנה, מן ההיבטים המדעיים. אני אישית סבור שחיסון האוכלוסייה ינחיל לנו ניצחון על המחלה ונוכל לחזור לשגרה".


"קצת ענווה וצניעות יועילו לכולנו". הד"ר רוזנברג (באדיבות לירון מולדבן 'מקור ראשון')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)