חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:37 י"ח באייר התשפ"ד, 26/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איש ההייטק שחורז תניא
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1775 - כל המדורים ברצף
כשהחדשנות נתקלת בחשדנות
יש חדש
להוציא החוצה את 'בגדי הכהונה'
לידת משה
סוד הנשמות
הכול תלוי ב'מודה אני'
אמונה תמימה
חבלי הלידה שלפני הגאולה
איש ההייטק שחורז תניא
קריאת שם לילד

קצת לפני השעה שמונה בבוקר מתריע המכשיר הסלולרי של אלפים על מסרון שהתקבל: "הודעה חדשה מדורי גלילי: סיכום התניא היומי". זה סיכום בחרוזים מנוקדים. הנה דוגמה: "וְכָכָה מַמָּשׁ, בְּנִצְחוֹן הַיֵּצֶר: אִי-אֶפְשָׁר בְּעַצְלוּת לְנַצְּחוֹ / אֶלָּא רַק אִם יִהְיֶה זָרִיז הַאָדָם יוֹתֵר מֵאֲשֶׁר יִצְּרוֹ. / כִּי עַצְלוּת וּכְבֵדוּת – נִמְשָׁכוֹת מֵעַצְבוּת וּמִטִמְטוּם הַלֵּב / וּזְרִיזוּת – מִשִּׂמְחָה וּפְתִיחַת הַלֵּב וְטָהֳרָתוֹ מִכֹּל דְּאָגָה וְעֶצֶב. / הָעֶצֶב וְהַדְּאָגוֹת, אִם כָּךְ, הוֹפְכִים אוֹתָנוּ לְאִטִּיִּים וְחַלָּשִׁים, / בְּעוֹד הַשִּׂמְחָה מַמְרִיצָה אוֹתָנוּ וְהוֹפֶכֶת אוֹתָנוּ לְרַעֲנָנִים. / וְאִם נַצְלִיחַ לְטַהֵר אֶת הַלֵּב מִכֹּל עֶצֶב וְנִדְנוּד דְּאָגָה, / נוּכַל לְנַצֵּחַ בַּמַּאֲבָק – כְּנֶגֶד עֲצַת הַיֵּצֶר הָרַע".

הוא יליד קיבוץ רמת הכובש שעבר מסע נדודים ארוך, גשמי ורוחני, דרך שווייץ, קריית שמואל ושדרות, וכיום משמש מהנדס בכיר בחברת 'אמדוקס'.

מחזה מרתק בישיבה

דורי (46) גדל בקיבוץ רמת הכובש. בעת שירותו בחיל הים התחבר עם חיילים שומרי מצוות. "החיכוך היום-יומי עימם גרם לי להסתכל עליהם באור אחר", הוא מספר. "עד אז המידע היחיד שהיה לי על דתיים היה מהתקשורת". ההתעניינות הביאה אותו לביקור בישיבה ברכסים. "לא יכולתי להסיר את מבטי מתלמידי הישיבה", הוא נזכר.

אחרי השירות התקבל לעבודה ב'אמדוקס', התחתן ונשלח לשווייץ, במסגרת העבודה. הוא ואשתו נמנו עם קהילה מקומית של ישראלים שהרגישו צורך להיות מחוברים למסורת: "התחלתי ללכת לשיעור שבועי בגמרא. זה היה מאתגר אבל מהנה. מעולם לא למדתי גמרא".

ההחלטה לחבוש כיפה

עם שובם ארצה החליט לעשות עוד צעד משמעותי: "אזרתי אומץ וחבשתי כיפה בקביעות. יום אחד נכנסתי לחנות של חב"ד לתשמישי קדושה. היו לי שאלות. החסיד שקיבל אותי הציע לי לבוא לשיעור תניא. פתאום נפתח לי מעיין ענק שלא הכרתי".

משפחת גלילי העתיקה את מגוריה לשדרות ורווה נחת מילדיה. אחד מהם, תלמיד בישיבת חב"ד, סיים בעת האחרונה את הש"ס במעמד חגיגי. "בשדרות המשכתי לבוא לשיעורי התניא, שאותם מוסר השליח בעיר, הרב משה-זאב פיזם", הוא אומר.

שינוי בקיבוצים

מתוך רצון לזכור את הנלמד התחיל לסכם לעצמו את השיעור, בחרוזים. "חברים ביקשו שאשלח להם את הסיכום, וכך העניין התחיל להתגלגל. כיום מקבלים את הסיכום הזה אלפים. בקרוב יוכל כל אחד לצפות בסיכום מסודר, לפי תאריכים, באתר מיוחד שבניתי" (לקבלת הסיכום היומי: טל' 0547474436).

בי"ט בכסלו האחרון תשפ"א חנך שיעור בתניא במשרדי 'אמדוקס' בשדרות. גם בקיבוצים הוא מזהה שינוי גדול. "הדור החדש של הקיבוצניקים כבר אינו מתנגד ליהדות", הוא אומר בטון נלהב, "יש התקרבות גדולה. מנייני תפילה נעשים יותר ויותר שגרתיים בקיבוצים".


התניא היומי המחורז כמפעל חיים. גלילי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)