חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 כ"א בכסליו התשפ"ד, 4/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הטראומה שחווה ילד מגמגם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1773 - כל המדורים ברצף
זעקה המתפרצת מתוך אמונה
יש חדש
כדי לעלות צריך לרדת
הירידה למצרים
ונפשו קשורה בנפשו
כשיש יראת שמיים
הסוד בחופה
ועבדי דוד מלך עליהם
הטראומה שחווה ילד מגמגם
גר ובן מאומץ בקדיש

ילד בן עשר ניגש לקיוסק וניסה לבקש מהמוכר מסטיק. הילד, שסבל מגמגום, נענה בחוסר סבלנות מצד המוכר: "אני לא מוכר למגמגמים". הילד נבהל מהתשובה הבוטה ונמלט מהמקום. הצלקת מאותו אירוע נשארה בו גם כעבור שנים. הילד הזה הוא ר' ישראל-זכריה שטרן (39) מבני-ברק, העומד בראש החטיבה החרדית של 'אמב"י', איגוד המגמגמים בישראל.

"כשאני נכנס היום לראשו של אותו מוכר, אני דן אותו לכף זכות. אולי אמר את דבריו הפוגעניים ברגע של חוסר מחשבה או לחץ", אומר שטרן. "אבל אני חושב לגשת אליו בקרוב, להזכיר לו את הסיפור, לתת לו קצת הסבר על אנשים מגמגמים, ולקוות שבעתיד יהיה אדיב יותר".

חטיבה חרדית

את העלבון הזה לקח שטרן לפריצה אישית ולקידום אחרים הסובלים מהתופעה. במסגרת פעילותו השיק קו הסברה, הוא מקיים מפגשים, מדריך הורים וצעירים הסובלים מגמגום, ומייעץ בלי סוף. "אחד הדברים שאני נוהג לומר, זה שלמרות הגמגום אפשר לעשות הכול בחיים".

שנה עברה מאז הקים את החטיבה החרדית. "אני מעביר לאנשים, ובעיקר לצעירים, את הניסיון שצברתי בהתמודדות עם התופעה", הוא אומר, ומתכוון ללעג שחווה, לאי-קבלה במקום עבודה ולעוד תופעות מעיקות.

גמגום אינו נכות

אחת התופעות העצובות היא של ילדים הסובלים מגמגום, וחבריהם לכיתה לועגים להם. "אני מסביר להורים ולילד שגמגום אינו נכות", אומר שטרן. "הגמגום אינו מבטא חוסר יכולת שכלית. החדשות הטובות הן שעל-ידי טיפול אפשר לרפא גמגום או לצמצמו מאוד, ולכן צריך להשקיע בטיפול".

הוא משוכנע כי הבעיה העיקרית של אנשים מגמגמים היא היחס של הסביבה. "בגלל היחס הזה יש הסובלים מגמגום שמתביישים לדבר. המסר שלי לציבור – הקשיבו לנו בסבלנות. אם האדם שמולך מקשיב, רוב הסיכויים שתגמגם פחות. תנו לסובל מגמגום את הזמן שלו".

לדבר במוזיקה

עולם התעסוקה עדיין לוקה בחסר בכל הקשור לקבלת אנשים מגמגמים לעבודה. "אני אישית לא התקבלתי למקום עבודה בעקבות הגמגום שלי", מגלה שטרן. הוא מאמין שעצם העלאת הנושא למוּדעוּת יוצרת שינוי. "אנשים באים אליי ומספרים לי על הגמגום שלהם. אנחנו עורכים מפגשי העצמה, שבהם הסובלים מגמגום מדברים בפתיחות זה עם זה ומקבלים מידע מקצועי".

שטרן הוא מוזיקאי מחונן, שמשמש מורה למוזיקה ואף מופיע באירועים. "הוריי השקיעו בי בלימודי מוזיקה. הלימודים האלה אִפשרו לי לקבל ביטוי. החלום שלי הוא לראות עולם שבו מגמגמים לא צריכים להסתיר את הליקוי שלהם. שזה יהיה בסדר, שאנשים יכילו שיש אנשים שמגמגמים. אני מקפיד להשתמש בַמונח 'אדם שמגמגם' ולא 'מגמגם'. הגמגום אינו מה שמגדיר אדם", הוא אומר.


"הגמגום אינו מגדיר את האדם". שטרן (צילום: דוידי נחשון)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)