חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:40 ד' בתמוז התשפ"ב, 3/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

צום ביום שישי
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1772 - כל המדורים ברצף
מקום הספר בעידן הדיגיטלי
יש חדש
הכוונה טובה וגם המעשה
חלומות
מי המגודל
לפענח את הצפונות
ה'חטא' הציל
הגלות כחלום
תריסר סיומי ש"ס למרות הנכות
צום ביום שישי

שאלה: אילו שינויים יש בצום עשרה בטבת כשהוא חל בערב שבת?

תשובה: לפי כללי הלוח העברי, מכל הצומות, רק יום הכיפורים יכול לחול בשבת. הצום היחיד שעשוי לחול ביום שישי הוא עשרה בטבת. אין דוחים צום אלא כשהוא חל בשבת (כמו צום גדליה, תענית אסתר, י"ז בתמוז ותשעה באב), ולא כשהוא חל ביום שישי.

רבי דוד אבודרהם כתב שאפילו אם היה עשרה בטבת חל בשבת לא היו יכולים לדחותו, מפני שנאמר בו (יחזקאל כד,ב) "בעצם היום הזה" כמו ביום הכיפורים. וכתב עליו הבית יוסף "ולא ידעתי מנין לו זה". הרבי מליובאוויטש מבאר שהתחלת המצור על ירושלים, שאירעה ביום זה, מקפלת בתוכה את כל השתלשלות מאורעות החורבן, וגם התשובה ביום זה המביאה את הפיכתו לטוב יש בה הפלאה מיוחדת, שהרי נאמר (ויקרא כז,לב) "העשירי יהיה קודש", ובפרט שזה היום העשירי בחודש העשירי.

אף שלכתחילה רצוי לקבוע את זמן תפילת מנחה לחצי שעה לפני השקיעה, בצום הזה אפשר לקבוע את הזמן מוקדם יותר. בכל מקרה יש להקדים את התפילה ברבע שעה מהזמן הרגיל, בשל קריאת התורה. אם הגיעה השקיעה וטרם התפללו, יש לזרז את קריאת התורה וחזרת הש"ץ ולסיימן קודם צאת הכוכבים (בת"א: 17:12). בתפילה זו אין אומרים תחנון ולא 'אבינו מלכנו'.

סיום הצום (גם למי שהתפלל ערבית מוקדמת) הוא רק בצאת הכוכבים, אחרי הקידוש.

למנהג חב"ד יש להתפלל תפילת ערבית מייד בצאת הכוכבים ולקדש קודם 17:40, כדי שלא יצטרכו להמתין בתענית עד סוף 'השעה השביעית'.

מקורות: אבודרהם הל' תעניות עמ' רפד. ב"י לטור או"ח סי' תקנ. שו"ע אדה"ז סי' רמט סי"ב. לקוטי שיחות חט"ו עמ' 420 וחכ"ה עמ' 447.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)