חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:40 ד' בתמוז התשפ"ב, 3/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חלומות
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1772 - כל המדורים ברצף
מקום הספר בעידן הדיגיטלי
יש חדש
הכוונה טובה וגם המעשה
חלומות
מי המגודל
לפענח את הצפונות
ה'חטא' הציל
הגלות כחלום
תריסר סיומי ש"ס למרות הנכות
צום ביום שישי

גיבורים ביד חלשים

פרשת מקץ נקראת בשבת חנוכה או מייד אחרי חנוכה. כי יש דמיון בין נס חנוכה, ״מסרת גיבורים ביד חלשים ורבים ביד מעטים״, למסופר על חלום פרעה: ״ותאכלנה הפרות רעות המראה ודקות הבשר את שבע הפרות יפות המראה והבריאות״, ״ותבלענה השיבולים הדקות את שבע השיבולים הבריאות והמלאות".

(חנה דוד)

השפע מביא אחווה

״שבע פרות יפות מראה ובריאות בשר, ותרעינה באחו״ (בראשית מא,ב). מהו באחו? – באחווה. כשהשנים הטובות באות, האנשים נעשים אחים זה לזה; וכשהשנים הרעות באות, הבריות נעשות אחרים לחבריהן, שכן הוא אומר "שבע פרות אחרות". מהו אחרות? – שהיו רואות אלו לאלו והופכים פניהם מהם.

(מדרש תנחומא)

מה עושים כשמקיצים

״וייקץ פרעה... ויחלום שנית״ (בראשית מא,ד-ה). אצל יעקב נאמר ״וייקץ יעקב משנתו ויאמר אכן יש ה' במקום הזה״. זו דרך חסידים ואנשי מעשה, שכשהם מתעוררים משנתם מייד הם מודים לה', מברכים את ברכת התורה, ברכות השחר, קוראים את שמע, מתפללים ולומדים תורה. אבל אצל פרעה ״וייקץ ויישן שנית״ – הוא התהפך לצד השני וחזר לישון.

(רבי אהרון מקרלין)

על מה חולמים

החלומות הטובים בעניין תורה שמודיעים לאדם בחלום, באים בדרך כלל לאחר שקידה גדולה ביום. כאשר האדם עוסק בתורה בשקידה גדולה, או עוסק בעבודה שבלב ביגיעה עצומה, הנה כאשר נשמתו עולה למעלה בלילה, היא שואבת לה שם חיים מהחיים העליונים. מודיעים לו אז חידושי תורה בגליא שבתורה או בפנימיות התורה, איש-איש כפי שקידת עבודתו במשך היום.

(היום יום)

בין יוסף לפרעה

חלומותיו של יוסף הם בכיוון של עלייה. בחלום הראשון הוא חולם על ענייני ארץ ("מאלמים אלומים"), ואילו בחלום השני על השמיים ("והנה השמש והירח ואחד-עשר כוכבים"). לעומתו, פרעה חולם על ענייני ארץ בלבד, והכיוון הוא למטה – בחלום הראשון הוא חולם על סוג החי ואילו בחלום השני על הצומח.

(הרבי מליובאוויטש)

בקדושה יש עבודה

חלומותיו של יוסף מתחילים ב״הנה אנחנו מאלמים אלומים״ – כל אחד ואחד עוסק בעבודה ובמלאכה. ואילו בחלומותיו של פרעה אין שום עניין של עבודה ומלאכה. בקדושה אין 'חינם'. כל המשכה והשפעה מלמעלה באה אך ורק על-ידי עבודה. ואילו בקליפה אין בהכרח עבודה, ככתוב (במדבר יא) ״אשר נאכל במצרים חינם״, ופירש רש״י ״חינם מן המצוות״.

(לקוטי שיחות)

הפרות רומזות למידות

בעבודת ה׳ ובנפש האדם הפרות רומזות למידות. שבע הפרות הטובות רומזות על שבע המידות הטובות, מידות של קדושה, ושבע הפרות הרעות על שבע המידות הרעות, המידות של ה'לעומת זה'. מדוע כונו המידות 'פרות'? כי הן מבטאות באדם את 'הרגשת עצמו'. כך במידות הרעות וכך במידות הטובות.

(ספר המאמרים תש״ט)

לשמש דוגמה

״יעשה פרעה ויפקד פקידים״ (בראשית מא,לד). אם פרעה רוצה שימלאו הפקידים את פקודתו, ושהעם יתאים עצמו לדרך זו של ״ויקבצו את כל אוכל השנים הטובות״ – הרי קודם כול ״יעשה פרעה״; חייב הוא עצמו לעשות כן תחילה ולשמש דוגמה לחיסכון.

(לקט אמרים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)