חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 ט' בתמוז התשפ"ד, 15/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שלוש חנוכיות, שלושה סיפורים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1771 - כל המדורים ברצף
מעט אור יסלק את הדכדוך
יש חדש
המאבק על החוכמה
חנוכה
סיפור של רמזים
פרסום הנס בפועל
סודו של האסיר
ציפייה לנסיך
שלוש חנוכיות, שלושה סיפורים
הדלקה במסיבה

בערב הראשון של חנוכה, כשאור החנוכיות מאיר את הבית וריח הלביבות עולה מן המטבח, נוהג הרב ירחמיאל גורליק, שליח חב"ד בעיר טיומן שבסיביר, לאסוף את ילדיו ולספר להם את סיפורן של שלוש חנוכיות שמלוות אותו.

"חנוכה מחזיר אותי למעמד הדלקת הנרות אצל אבא שיחיה", מספר הרב ירחמיאל. "החנוכייה שלו היא מאוד לא-שגרתית. זו חנוכיית מתכת, בעלת דופן בדמות הכותל המערבי ורצפה בצורת מפת ארץ ישראל. כולנו שמענו בערגה את סיפורה".

הפועלים לא ידעו

זה היה בסוף שנות השישים של המאה הקודמת, בריגה, בירת לטוויה. סבו, הרב נתן ברכהן, עבד במפעל והגיע למעמד בכיר. יום אחד הזמין אצל הפועלים פמוט בעל תשעה קנים, העומדים בקו ישר, ואחד מהם מוגבה מהאחרים. הפועלים לא ידעו שבעצם הם מייצרים חנוכייה. הסבא הזמין עוד ועוד חנוכיות, והפיץ אותן במחתרת. את החנוכייה היפה ביותר העניק לחתנו הטרי, מרדכי גורליק.

"כשהוריי עלו לארץ, ב-1971 למניינם, לקחו איתם את החנוכייה", מספר הרב ירחמיאל. "אבא, אדריכל במקצועו, מקפיד להדליק רק בה, חנוכייה שנוצרה בימי השלטון הסובייטי ומסמלת את שמירת הגחלת היהודית בברית-המועצות ואת הערגה והכיסופים לירושלים".

אור בתרמילי מקלע

אבל בבית הוריו, בקריית מלאכי, עמדה תמיד עוד חנוכייה, מוזרה למדיי. המתבונן בה מקרוב יראה שהיא עשויה מתרמילי כדורי מקלע. "זה היה במלחמת יום הכיפורים", מספר הבן. "אבא שירת בחיל התותחנים, בסיני. כשהגיע חנוכה חשב אבא איך להדליק נרות".

תרמילי הכדורים הפזורים סביב נתנו לו רעיון. "בלב המדבר, בין הטנקים והנגמ"שים, הוא הפך את התרמילים הריקים לנרות, והדליק בהם מדי ערב, וסביבו עשרות חיילים ומפקדים".

בסיביר כמו בסיביר

החנוכייה השלישית היא שלו עצמו. זה היה לפני קצת יותר מעשור, כשבאו הוא ורעייתו ובתו הבכורה לשליחות בסיביר. "נחתנו ביום שישי לפנות בוקר, ערב חנוכה. הקור היה נורא. חיכינו וחיכינו ליד מסוע המזוודות, והתברר שהמזוודה שבה ארזנו את החנוכיות והשמן לא הגיעה. נסענו לדירה שהמתינה לנו, ואני יצאתי לחנויות לחפש שמן זית. הרגשתי כמו הכוהנים בבית המקדש השני המחפשים שמן טהור... והופ מצאתי!

"הייתי עסוק בהכנות לשבת, ופתאום קלטתי שאין לי לתוך מה לצקת את השמן. נזכרתי בסיפורו של סבי, ר' מענדל גורליק, כיצד הדליק נרות חנוכה במחנה עבודה בסיביר. הוא היה לוקח תפוח אדמה חצוי, חופר מעט בתוכו והופך אותו לנר. עשיתי כן גם אני, יצקתי שמן זית לתוך שקערורית שעשיתי בתפוד, הנחתי בה פתילה מאולתרת, בירכתי והדלקתי את הנר. אחרי שישים שנה שוב דלקו בסיביר נרות חנוכה בתוך תפוחי אדמה"...

הרב גורליק ושלוש החנוכיות המספרות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)