חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ז בסיון התשפ"ד, 22/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מעט אור יסלק את הדכדוך
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1771 - כל המדורים ברצף
מעט אור יסלק את הדכדוך
יש חדש
המאבק על החוכמה
חנוכה
סיפור של רמזים
פרסום הנס בפועל
סודו של האסיר
ציפייה לנסיך
שלוש חנוכיות, שלושה סיפורים
הדלקה במסיבה

צריך להפסיק להתכתש עם החושך, לחדול מהעיסוק המתמיד בכל הדברים השליליים, ותחת זאת להאיר אור ולהבליט את הטוב והיפה

בשנה האחרונה למדנו לחגוג את החגים בתוך מגבלות. עכשיו מגיע חנוכה, ועדיין איננו יכולים לקיים, כבכל שנה, את מסיבות החנוכה המסורתיות ואת המפגשים המשפחתיים האהובים. ובכל-זאת נחגוג את חנוכה ונחפש את קרן האור בתוך הבלבול הכללי.

בחנוכה כולנו מדליקים נרות, הבתים מוארים בשלהבות הקטנות, ואנו יושבים מול האור הזה וחשים שאור קטן ניצת גם בליבנו. אווירה נעימה וחמימה אופפת פתאום את הכול. אולי משום כך כולנו אוהבים כל-כך את ימי החנוכה.

האמת, טוב לנו

הדבר החסר לנו יותר מכול הוא – אור, מעט אור. יש הסבורים שכדי שיהיה טוב יותר צריך לשנות סדרי עולם, להפוך עולמות, לחולל תמורות מקיפות. לא-כן הוא. צריך רק להדליק נר קטן, לשגר קרן אור, ולגלות כי החושך אינו אלא אשליה וכי באמת עלינו להודות לקב"ה על כל הטוב שהוא מרעיף עלינו.

יש פער עצום בין האווירה הציבורית שמשרים כלי התקשורת ועוד גורמים, לבין התחושה האישית של רוב הציבור. עם כל הקשיים והבעיות, הרוב הגדול מרגיש שטוב לו במישור הפרטי והמשפחתי.

ודאי שיש רבים שגורלם לא שפר עליהם. מגבלות הקורונה פגעו בפרנסתם של אזרחים לא מעטים. יש שאיבדו את יקיריהם. ובכל-זאת, כשבוחנים את תחושת הציבור, הרוב הגדול מודה לבורא עולם על חייו הטובים.

הזירה הציבורית הלא-יציבה אכן מדאיגה, אך האוּמנם כולנו אנשי ציבור שענייני המדינה טורדים את שלוותנו עד שהם מאפילים על הטוב שבחיינו? דומה שיש כאן מידה רבה של התפלשות באווירת נכאים, שאין בה צורך, ושהיא גם משרה עלינו דכדוך וחוסר תקווה.

דאגה אמיתית אינה נבחנת בהוצאת קיטור ובפיזור תחושות ייאוש. מי שמודאג באמת ממצב בעייתי, קם ועושה כדי לשנותו. פיזור מרמור ובכיינות לכל עבר ודאי אינו פתרון. מה שצריך הוא להדליק נר קטן, להקרין סביבנו אווירה חיובית, נעימה. לחפש את הצדדים החיוביים, להוסיף מעשים טובים, מאירים ומשמחים.

כל אחד נר קטן

נרות החנוכה הם קרן האור שבכוחה להאיר גם את חיינו. הביטו בנרות הקטנים וראו עד כמה מעט אור בכוחו להאיר ולשמח את הלב. שלהבות קטנות כל-כך, וכמה עוצמה יש בהן! צריך להפסיק להתכתש עם החושך, לחדול מהעיסוק המתמיד בכל הדברים השליליים, ותחת זאת להאיר אור ולהבליט את הטוב והיפה.

עלינו לאמץ את הגישה הבסיסית של תורת החסידות: לראות את הטוב שבכל אחד ואחד, להאמין בהשגחה העליונה שמובילה אותנו, לשמוח על כל רגע של נחת ועל הטוב שניתן לנו מיד הבורא.

אם כל אחד ואחת מאיתנו יהיו נר קטן, שיפיץ סביבו שמחה ואמונה, נמצא את הכוחות לתקן את הליקויים. אם נפסיק לרפות ידיים לנוכח כל מחדל, ונתמסר בחדווה לאתגרים הגדולים שהימים הללו מזמנים לנו, נוכל לגייס את משאבי הרוח שבתוכנו, להעלות את העגלה על דרך המלך ולהביא את הגאולה האמיתית והשלמה.


סגן שר החוץ של גרמניה לומד מהרב יהודה טייכטל, רבה של ברלין ושליח חב"ד בעיר, על נרות החנוכה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)