חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:12 זריחה: 6:37 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לימוד חסידות למתחילים
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1770 - כל המדורים ברצף
ספר ששינה את העולם
יש חדש
שאלה שהיא נתינת כוח
לימוד חסידות
סימן השחרור
הבטחה לדורות
תניא במטוס
עכשיו צריכים תכשיטים
כשרֶבּ ירוחם התהלך בלילה וחזר תניא
לימוד חסידות למתחילים

שאלה: האם ראוי ללמד את תורת החסידות למי שעושים את צעדיהם הראשונים בלימוד התורה?

תשובה: בדורות קודמים היו כמה שיטות בעניין סדר הלימוד למתחילים. היו שדגלו בשימת הדגש על לימוד התלמוד, כדי להניח יסודות איתנים ללימוד הראשונים, האחרונים והפוסקים. היו שראו צורך לשלב גם לימוד תורת המוסר והחסידות, כדי לחזק יראת שמיים ולתת כלים להתמודדות עם אתגרים ופיתויים.

היו זמנים שראשי ישיבות ליטא התנגדו אפילו ללימוד המוסר, באומרם שדיי בלימוד התלמוד ופוסקים, ו"התורה מגינה ומצילה" מכל הבעיות. אבל כעבור כמה עשרות שנים ראו הכול שיש הכרח בלימוד שמדבר על מידות האדם, תחושות נפשו וחובות הלבבות, עד שגם גדולי ליטא הודו והסכימו ללימוד המוסר.

ההתנגדות שקמה לפני יותר ממאתיים שנים על לימוד תורת החסידות נבעה מחששות מפני הדרך החדשה. אבל אחרי שהמציאות הוכיחה כי החששות האלה היו נטולי יסוד, ולהפך, החסידות חיזקה את קיום התורה והמצוות – הרי התברר שמלכתחילה לא היה מקום להתנגדות.

כיום, כאשר העולם מעמיד לפנינו ניסיונות קשים ביותר, חייבים ללמוד כבר בשלבים ההתחלתיים את תורת החסידות. תורה זו מחזקת את האמונה, מעניקה הבנה והשגה בגדולת הבורא, מפיחה חיוּת בקיום התורה והמצוות, ונותנת כוח לעמוד באתגרי הזמן.

מקורות: שבת סג,ב. רמ"א יו"ד סי' רמו ס"ד ונו"כ. קונטרס 'עץ החיים' לאדמו"ר מהורש"ב, מבוא ופ"ז-כא. שלחן מנחם ח"ד סי' פד-פה.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)