חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תצלום הטלית כסמל השלום
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1769 - כל המדורים ברצף
להתחיל לנשום אוויר נקי
יש חדש
פועלים בגלות, נכספים לגאולה
יעקב ולבן
בדמעות או בשמחה
ראש הסולם
המכתב נתקבל
בין יששכר לזבולון
תצלום הטלית כסמל השלום
הסכם בחוסר מידע

כשקרני השמש החלו להפציע וצבעו בגוונים אדמדמים את הדיונות החומות באבו-דאבי, ידע מיקי שפיצר שזה הרגע שחיכה לו. חברו האמריקאי התעטף בטלית לתפילת שחרית, ומיקי תקתק תמונות ברצף, בניסיון לתפוס את רגעי הזריחה. נהג המונית המוסלמי עמד ובהה בהם בתימהון.

חלפה שנה, והתמונה המרהיבה הזאת נהפכה אקטואלית במיוחד, כזאת שמשקפת את פעמי השלום עם איחוד האמירויות. "התמונה התפרסמה בהמון רשתות", מספר מיקי. "גם בערוצים ערביים עוינים עשו בה שימוש, לתקוף את הסכם השלום. היו ששיגרו לי נאצות, ולצידן קיבלתי פניות רבות מאנשים שמאוד התרגשו מהתמונה. הוזמנתי לראיונות בתקשורת, ושם הצגתי את סדרת התצלומים המלאה".

ציצית בחוץ באבו-דאבי

שפיצר (29), צלם טבע ונופים, תושב ביתר-עילית, הוא צלם חובב טבע. "יש לי תחביב מיוחד לצלם טליתות ברחבי העולם וליצור חיבור בין האמונה לנפלאות הבריאה". דרכונו האירופי מקנה לו כניסה למקומות שדרכון ישראלי אינו מאפשר זאת, כמו דובאי, עד לא מכבר.

"כשביקרתי באמירויות התהלכתי עם הציצית בחוץ, ולא הרגשתי שום עוינות. להפך, כשאמרתי שאני ישראלי, ראיתי על פני המקומיים הערצה. עם פרוץ השלום הם כותבים לי הודעות מאוד לבביות, ואפילו מאחלים שבת שלום".

מאמן הטייסים מפרגן

הוא מספר שיום אחד עצר אותו מוסלמי מקומי והתעניין בפתילי הציצית: "אמרתי לו שאני מישראל, והוא אמר שהוא ממונה על אימון הטייסים באחת החברות הגדולות. הוא לא הפסיק לפרגן לחיל האוויר הישראלי. הופתענו מאוד מהחמימות הזאת".

לבעלי דרכון ישראלי אסור היה לשכור מסוקים באמירויות, וזה הביא לרגע משעשע: "רציתי לתעד מהמסוק את אי-הדקל המרהיב. בדלפק הקבלה הצגתי את הדרכון האירופי, וכששאלו אותי מנין אני, השבתי: ממוצא הונגרי... 'הו, גם הטייס הונגרי', אמר הממונה בטון נלהב, ואני נבוכתי מהמחשבה שינסה לדבר איתי הונגרית. המסוק המריא, והטייס שאל למקום מגוריי. השבתי: ישראל. הבנתי שכשאני למעלה כבר אין מה להפסיד... הוא דווקא הגיב בנחמדות ומשימת הצילום בוצעה".

שעות בשביל תמונה

לדבריו, כל תמונת נוף מתעדת למעשה את פלאי הבריאה. "אני משתדל להביא בתצלומים שלי את היופי שה' ברא. כשאני מפרסם תמונה, אני משלב בה פסוק מהתורה. הפסוק 'מה רבו מעשיך השם' מקבל מוחשיות מיוחדת במקומות שרגל אדם כמעט לא דרכה בהם, כמו הרי געש באיסלנד, קרחוני ענק, חול ים שמקבל ברק של יהלומים".

שפיצר מסביר שהשגת תמונה טובה כרוכה בעבודה קשה, שיכולה להימשך שעות. "צריך להגיע לנקודת היעד, להתמקם, לחכות שהשמש תזרח, או שהעננים יתפזרו, או שרסיסי אור יהיו בדיוק בזווית הנכונה על מפל המים. אבל כשאני מקבל תגובות מרגשות מאנשים הרחוקים מאוד מחיי תורה ומצוות, זה מחמם את הלב ממש".תמונת הטלית המפורסמת, לצד מיקי באיחוד האמירויות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)