חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תרומות שנשכחו
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1768 - כל המדורים ברצף
מי עשה את העסקה הטובה
יש חדש
הכוח לחפור ולגלות מים
יעקב ועשיו
התורה מאירה
טענה לקב"ה
ישועה על כורחו
הגויים יבואו ללמוד
צלילי התשובה של בונה הגיטרות
תרומות שנשכחו

שאלה: לגבאי בית הכנסת נמחקה רשימת הסכומים שהמתפללים התחייבו לתרום בעלייתם לתורה, והם אינם זוכרים כמה התחייבו. מה עליהם לעשות?

תשובה: על העולים והגבאים להשתדל לזכור, ולרשום לעצמם את הסכומים מייד אחרי התפילה (ביום חול); ובמיוחד כשמנהלים 'מכירה' ואחד המתחרים זכה בעלייה מפני שהבטיח לתת יותר מהאחרים, שאז חשוב ביותר לזכור את הסכום.

בשבתות ובחגים אפשר להכין מראש פתקים עם סכומים, ולהצמיד באטב את הסכום לכרטיסו של העולה מייד אחרי העלייה או אחרי הקריאה בתורה. ובכל מקרה יש לרשום זאת בצורה מסודרת במוצאי שבת.

הנודר לצדקה ואינו זוכר כמה נדר, ייתן סכום שבוודאי לא התכוון לתת יותר ממנו. גם מי שהבטיח לתת 'כנדבת ליבו' או 'מתנה', נותן בדרך כלל סכום סביר.

יש לברר על כל הבטחה אם יש לה דין נדר (כי הדבר תלוי בנוסח האמירה ובעוד פרטים), ובפרט כשלשון ההבטחה או הסכום נאמרו מפי הגבאי (ולא מפי התורם עצמו).

הצדקה היא בכלל הנדרים. וצריך האדם להתרחק מן הנדרים, שלא יידור שום דבר עד שיעשנו. ואפילו צדקה לא טוב לנדור, אלא אם כן יש בידו – ייתן מייד; ואם לאו – לא יידור עד שיהיה לו הסכום. ואם כל הציבור מתחייבים לצדקה, וצריך להשתתף בזה, או שמתחייב בעת צרה או לזכות אדם מסוים – יאמר במפורש: 'בלי נדר'.

ככלל, אין מתירים נדרי צדקה, ובפרט לנודר בעת צרה. אבל במקרה של ספק, כפי המקרה המתואר בשאלה זו, יש מקום להתיר את הנדר על-ידי שלושה אנשים, משום 'פתח' זה, שאילו ידע שישכח – לא היה נודר.

מקורות: שו"ע יו"ד סי' רג ס"ד, רנח ס"ג. צדקה ומשפט פ"ד ס"א וסי"ג, והערה י"ב, וש"נ.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)