חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

צלילי התשובה של בונה הגיטרות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1768 - כל המדורים ברצף
מי עשה את העסקה הטובה
יש חדש
הכוח לחפור ולגלות מים
יעקב ועשיו
התורה מאירה
טענה לקב"ה
ישועה על כורחו
הגויים יבואו ללמוד
צלילי התשובה של בונה הגיטרות
תרומות שנשכחו

שאון של רכב מתקרב הקפיץ את בועז אלקיים ממקומו. אף אחד לא אמור להיכנס לחווה שלו, אי-שם במדבר המקסיקני, בלי תיאום. הוא נטל אלה ורץ החוצה, ערוך לקרב עם הפולש. המכונית נעצרה, חלון הרכב נפתח ורב מזוקן שאל אותו אם הוא בועז. אלקיים הנדהם שאל אותו: "אתה ליובאוויטש?". האיש השיב בחיוב ויצא מהמכונית בשירה. בועז הניח את האלה ויצא עם הרב בריקוד, שגם סייע לו לפרוק את המתח שמילא אותו כמה שניות קודם לכן.

"הרב סיפר לי שהוא נוסע למקומות רחוקים ומאתר יהודים", מספר בועז. "הוא שמע עליי והזדרז לבוא לפגוש אותי. בראש השנה שלאחר מכן הזמין אותי לבית חב"ד שלו, בלוס-אנג'לס, מרחק נסיעה של שש שעות. נעניתי ובאתי. חב"ד ליוו אותי בהמשך לכל אורך הדרך, והם בעיניי סיירת מטכ"ל של היהדות".

נגיף אלים באפריקה

אלקיים, תושב אלוני הבשן ברמת הגולן, בונה גיטרות בעבודת יד מדויקת למוזיקאים נודעים ברחבי העולם. בהיותו בן אחת-עשרה נמשך למוזיקה, והחל להתעניין בבניית גיטרות. "עוד בהיותי בכיתה ב ניסיתי לבנות גיטרה מקרטון", הוא מספר. "כשבגרתי, נסעתי ברחבי העולם לרכוש התמחות. נפגשתי עם טובי הנגנים ובוני הגיטרות. חיפשתי זהות בנגינה".

עברו שנים עד שזכה לקבל את התובנה האלוקית במוזיקה. "לצערי זה קרה בדרך לא-משמחת. באפריקה נדבקתי בנגיף אלים, אושפזתי בבידוד, ויצאתי משם עם בעיה ביד שמאל. כשחזרתי לנגן, אמרתי לעצמי שלא אנגן עוד תו אחד אם אינו מכוּון לבורא העולם".

התעוררות בטקס אינדיאני

הדרך שלו לעולם התשובה עברה טלטלות רבות, חוצות יבשות. "השתתפתי פעם בטקס פגאני אינדיאני, ודווקא שם חשתי עוד דחיפה לעבר היהדות", משחזר בועז. אחרי נישואיו במקסיקו ולידת בנו, החליטו הוא ורעייתו לעלות לארץ, כשהוא כבר מתקדם בדרך התשובה, שומר שבת וכשרות.

צריך להקשיב לבועז כשהוא מדבר על עבודתו כדי לקלוט את משמעותה: "יש לי לקוחות שבניית הגיטרה בעבורם אורכת שנים. אני צריך להבין מה בדיוק הנפש שלהם רוצה. אלה ניואנסים דקים מאוד. רק אחרי שאני בטוח שהבנתי, אני בונה להם את הגיטרה. תהליך הבנייה עצמו יכול להימשך בין חודשיים לחצי שנה".

מצא אוצר

לעצמו בנה גיטרה ייחודית, ואיתה הוא מופיע לפעמים. יש בה שילוב של כינור, לאוטה, מיתרים של עוּד, גיטרה אקוסטית, כלי נגינה הודי ועוד.

לצד בניית הגיטרות בועז קנאי מאוד ליהדותו: "אני כמו אדם שמצא אוצר. ככה אני מרגיש את היהדות. אני שומר על זה כאילו היו אלה אוצרות בכספת. בתחילה היו לי קונפליקטים עם חברי ילדות, ובהמשך גם הם אמרו לי שהדרך שבחרתי היא הנכונה ביותר. כמה חוכמה, כמה חסד, כמה שמחה יש ביהדות! היום אני שמח ומאושר, ואומר כל יום: ברוך השם, הכול טוב, ויהיה לנו עוד יותר טוב בעזרת השם".


מזמור לבועז. אלקיים והגיטרות ברמת הגולן (צילום: בועז שטיין)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)