חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לקראת תנופת בנייה בחברון
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1767 - כל המדורים ברצף
השנה הדרמטית של השלוחים
יש חדש
להשתחרר מהטרדות ולפעול בעולם
אברהם ושרה
שיחתם של עבדי אבות
מצוות ביגיעה
גירוש מטלטל
החידוש שמביא צחוק
לקראת תנופת בנייה בחברון
חלקה בחיים

בשבת זו, שבה קוראים בתורה על קניית מערת המכפלה בידי אברהם בעבור קבורת שרה, נוהגים רבבות מדי שנה לגדוש את חברון. מסורת האירוח של היישוב היהודי קפאה השנה, בשל מגבלות הקורונה. יהיה מוזר למדיי לעבור את שבת חיי שרה בחברון בלי המוני האורחים.

אורי קרזן, מנכ"ל היישוב היהודי בחברון, מתנחם בתנופת הבנייה "הגדולה ביותר בחברון מאז אברהם אבינו", כלשונו, הצפויה לצאת לדרך בימים הקרובים.

חששות מלחצים

כארבעים שנה מתגורר קרזן (59) בעיר האבות. הוא נולד באיווה שבארה"ב, ובצעירותו עלה לארץ, השתקע בחברון, וברבות הימים נהפך לאחת הדמויות הבולטות ביישוב. להט חברון עבר גם לדור השני: בנו עובד כיום במערת המכפלה ודואג לתחזוקתה. נוסף על האירועים השגרתיים במעגל השנה, קרזן עסוק במיוחד בקידום הבנייה ביישוב.

עתירות של ארגוני שמאל קיצוניים, איומים של העולם הערבי, חששות מגינויים עולמיים, ובעיקר אי-הרצון לגעת בתפוח האדמה הלוהט הזה – מנעו עד היום קידום ממשי של בנייה בעיר האבות. מדובר בשטחים השייכים על-פי כל דין ליהודים, אבל המכשולים שהוערמו לא אפשרו בנייה. עכשיו זה הולך להשתנות.

שרי הביטחון אישרו

הבנייה אמורה להתקיים בשתי זירות: שטח השוק הסיטונאי (הרובע היהודי) ו'רובע חזקיה – נחלת חב"ד'. לאחר שיושלם מהלך הבנייה הכפול, הוא יכפיל את היקף היישוב היהודי בחברון. "עשורים של מאמצים רשמו התקדמות דרמטית, לאחר ששני שרי הביטחון הקודמים, ליברמן ובנט, אישרו, כל אחד בנפרד, שטח אחר לבנייה", מסביר קרזן, ואינו מסתיר את העובדה שעידן טראמפ "יצר אווירה טובה שסייעה מאוד להתיישבות".

הוא מסביר כי השטח של 'רובע חזקיה – נחלת חב"ד' נקנה בידי אדמו"רי חב"ד לפני יותר ממאה שנים. הרבי מליובאוויטש הסכים למוסרו לראש היישוב, הרב משה לוינגר. "הדברים התקדמו אט-אט, אבל  ברוך השם אנו עומדים כעת במצב הקרוב ביותר שהיה אי-פעם לבנייה", אומר קרזן.

לחבר בנים להורים

כשקרזן חוזר לימי הבראשית עולה חיוך על שפתיו: "הסתכלו עלינו כעל בני-אדם מוזרים. כל מי שבא והתיישב היה סוג של 'נחשון'. וכיום רואים את הפירות. לאורך השנה באים לכאן מאות אלפי יהודים מרחבי הארץ והעולם. המטרה שלנו לחבר יהודים רבים ככל האפשר לאבות ואימהות האומה".

המגורים ביישוב היהודי בחברון, מדגיש קרזן, אינם עניין אישי: "כל מי שגר כאן לא חיפש בית מגורים, אלא שליחות – לבנות את חברון ולהחזירה לחיק העם היהודי. כרגע, בשל הקורונה, התחושה קצת עצובה, אבל אנחנו חושבים על חלופות. התחלנו במפגשי זוּם לקהילות ברחבי העולם. אנחנו מפתחים יוזמות תיירותיות נוספות, וכשהקורונה תהיה מאחורינו, אנחנו מחכים לכם בזרועות פתוחות".


לחבר את העם לחברון. קרזן על רקע מערת המכפלה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)