חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הציור ריפא את המלחמה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1766 - כל המדורים ברצף
כשהרֶשע מתעטף בלוגיקה
יש חדש
המקור למסירת הנפש היהודית
אברהם ושרה
שלושה באחד
איפה מתחילים
המלך כאורח
ברכה בחלום
הציור ריפא את המלחמה
אמירת פרשת העקידה

על ספת הפסיכולוג בצרפת גולל יונתן בן-אלי את טראומות מלחמת ששת הימים שחווה. "נלחמתי בגבעת התחמושת ובבית הספר לשוטרים", הוא מספר. "חוויות המלחמה נחרתו בי. ראיתי דברים לא פשוטים כלל. גם כשעברתי לאירופה הייתי חולם בלילות על מראות הזוועה".

באחת השיחות התעניין הפסיכולוג בתחביביו של יונתן, והוא סיפר לו שניחן בכישרון ציור ואהב לצייר בילדותו. "אז תתחיל לצייר", אמר לו הפסיכולוג. "בציור הראשון", נזכר יונתן, "ציירתי סירה ריקה שחצייה בחוף וחצייה בתוך הים. חברים אמרו לי שהציור משקף את נבכי נפשי, שאינה מוצאת את מקומה".

תערוכות בבירות אירופה

יונתן (78) נולד בתוניסיה למשפחה מסורתית. יש לו זיכרונות טובים מהקהילה היהודית שם, ובפרט מהחגים. בהיותו בן שבע-עשרה עלה לארץ ולימים השתקע בקיבוץ צרעה. אחרי מלחמת ששת הימים היגר לאירופה, ובעקבות עצת הפסיכולוג החל לצייר ונעשה אמן בין-לאומי. תערוכות שלו הוצגו בגרמניה, בשווייץ, בהולנד ועוד וזכו להצלחה.

לפני חמש שנים החליטו יונתן ורעייתו לשוב לארץ והשתקעו בגבעת נילי. שם פגש יונתן שכן נחמד, ביישוב הסמוך – הרב אריה רובין, שליח חב"ד באלונה. הוא הזמין אותו לבוא לתפילות ולשיעורי התורה. יונתן נענה. החיבור למסורת הוליד ציורים על התנ"ך והיהדות.

מצייר תנ"ך

"ציירתי בעת האחרונה ציורים על דמויות תנ"כיות, על בית המקדש, חורבן הבית ועוד", מתאר יונתן. "כעת אני מצייר את 'משפט שלמה'. הציורים האלה מעבירים מסר של ערכים ומוּדעוּת להיסטוריה שלנו".

גילו המתקדם אינו מפריע לו, אבל ציורי המסורת מצריכים לדבריו זמן רב. "למשל, לציור של חורבן הבית הקדשתי חודשיים", הוא מציין ומסביר: "הטכניקה עצמה, לימוד הנושא וההכנה לציור אורכים שבועות רבים. אני מקווה שאחרי הקורונה אוכל להציג חלק מהציורים האלה בתערוכה בתל-אביב".

רגע השחרור

כשיונתן מדבר על הציור של חורבן הבית הוא חוזר לרגע שנצרב בליבו: "בתוך כל זוועות המלחמה היה הרגע המרגש של שחרור ירושלים. הייתי מהחיילים הראשונים שזכו להגיע לכותל המערבי, מייד אחרי השחרור. באתי בדיוק עם הרב גורן. היו שם הרבה דמעות והתרגשות. תקיעת השופר של הרב הרעידה ממש את הקירות, והיא מלווה אותי עד עצם היום הזה. הייתה תחושה מיוחדת מאוד של שחרור. הרגשה שהעם היהודי יוצא לדרך חדשה".

הוא שמח מאוד על ההחלטה לחזור לארץ משווייץ. "זו הייתה החלטה נכונה ביותר. התגעגעתי לאנשים, לפירות, לעונות, לריחה של הארץ. אני מחכה ליום שכולנו נתפייס יחד ונחזור להיות עם אחד ומאוחד, כמו בימים הטובים".


געגועים לארץ. יונתן מניח תפילין על רקע ציור החורבן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)