חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבת ערב ראש חודש
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1763 - כל המדורים ברצף
לא התדמית אלא ההתנהגות
יש חדש
היכן נברא אדם הראשון?
חטא עץ הדעת
כיבוד חשוב
לראות אור
חיזיון בשבת
חזרה לבראשית
הפרופ' וידאל: "היקום נברא מבוגר"
שבת ערב ראש חודש

שאלה: מדוע קוראים השבת את הפטרת 'מחר חודש'?

תשובה: הסמיכות בזמן בין השבת לראש החודש יוצרת השפעה הדדית ביניהם: ראש חודש החל ביום המחר משפיע על השבת, ולכן אין אומרים במנחת שבת 'צדקתך' (בשבת בראשית ממילא אין אומרים 'צדקתך', אבל גם בשבתות שחלות בערב ראש חודש לאורך השנה אין אומרים).

גם לפני-כן, בהפטרה, מחליפים את ההפטרה הרגילה לפרשת בראשית ("כה אמר הא-ל ה'", ישעיהו מב) בהפטרת "מחר חודש" (שמואל-א כ). ההפטרה נאמרת בשבת, אבל מדברת על 'מחר'.

בה בעת השבת משפיעה על ראש החודש: סעודת 'מלווה מלכה' במוצאי שבת נערכת לאחר ההבדלה, כשכבר יצאה השבת, ועם זה "מלווים את המלך אחר שיצא מן העיר", היינו ששבת המלכה עדיין נמצאת איתנו באותה סעודה.

עוד עניין: ראש חודש הוא יום המותר במלאכה, שאין להאריך בו בקריאת התורה משום טורח הציבור, ובכל-זאת מוסיפים בו 'עולה' רביעי לתורה, כי גם על ראש חודש נאמר בתנ"ך (בהפטרה זאת, וביחזקאל פרק מו) שאיננו "יום המעשה", בדומה לשבת.

באשר לעשיית מלאכה בראש חודש – נפסק שגברים עושים מלאכה כרגיל, והנשים שנוהגות שלא לעשות  בו מלאכה – "מנהג טוב" הוא. מדובר בעיקר על מלאכות תפירה, סריגה, כיבוס וגיהוץ שאינן לצורך היום. וכל זה, כשהנהגה זו אינה פוגעת בפרנסתן. כל שכן שאין להימנע ממלאכות כשהן נוגעות לחינוך ילדים.

מקורות: מגילה לא,א. טושו"ע או"ח סי' תכה ס"ב, וסי' תיז (וערוה"ש ס"י). שו"ע אדה"ז סי' ש ס"א-ב. שיחות-קודש תשל"ה ח"ב עמ' 100.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)