חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפרופ' וידאל: "היקום נברא מבוגר"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1763 - כל המדורים ברצף
לא התדמית אלא ההתנהגות
יש חדש
היכן נברא אדם הראשון?
חטא עץ הדעת
כיבוד חשוב
לראות אור
חיזיון בשבת
חזרה לבראשית
הפרופ' וידאל: "היקום נברא מבוגר"
שבת ערב ראש חודש

הכירו את הרב פרופ' נסים וידאל: אסטרופיזיקאי ישראלי, הזוכה להערכה גדולה בעולם המדעי, ומאחוריו שורת ספרים ומאמרים מחקריים, שחוללו מהפך חשיבתי, ובה בעת תלמיד-חכם, שאינו רואה שום סתירה בין עולם המדע והמחקר לבין התורה.

לא מכבר חגג שמונים שנה, לאורך ימים ושנים טובות. כשאני שואל אותו לעיסוקו בימים אלה, הוא מספר על עבודה מאומצת לסיים סדרה בת חמישה-עשר כרכים (!) על האסטרונומיה ביהדות, ובהם כרך שיעסוק במזלות של השבטים. הסדרה מיועדת לתלמידי-חכמים העוסקים בתחום מאתגר זה.

עילוי נולד במצרים

הרב וידאל נולד במצרים, במשפחה מסורתית-דתית. אחרי קום המדינה עלה ארצה, למד פיזיקה, והתמקד באסטרו-פיזיקה – הפיזיקה של הכוכבים. התחום הזה עוסק במדידת תנועות הכוכבים, גודלם, הטמפרטורה וכוח המשיכה שלהם. אחד מרגעי השיא שלו היה בעבודתו כחוקר במצפה הכוכבים המלכותי בגריניץ'.

הרקע הדתי שלו הביא אותו להעמיק בתורה ולהקיף את נושאי האסטרונומיה היהודית. לדבריו, יש חלקים בתורה שאי-אפשר להבינם בלי רקע מעמיק באסטרונומיה. כיום הוא אחד המומחים הגדולים בתחום.

אסטרונומים מאמינים

אין שום סתירה בין התורה הקדושה ובין המחקר המדעי, הוא קובע ומבהיר: "מי שמשתמשים במדע לניגוח הדת, עושים שימוש פוליטי במדע". סקר שנעשה בין אסטרונומים ופורסם בכתב-עת מדעי "שאינו חובב את הדת", כהגדרתו, קבע כי "כחמישים אחוז מהנשאלים הצהירו כי הם מאמינים בבורא העולם וביד ההשגחה".

פעמים רבות נשאל איך מתיישב גיל העולם על-פי התורה עם קיומם של כוכבים המרוחקים מאיתנו שנות אור רבות יותר. "הכול כתוב בתורה", הוא עונה בטון רגוע. "אלוקים ברא את העולם מלכתחילה כעולם 'מבוגר'. אדם הראשון נברא כגבר בן עשרים ולא כתינוק בן יומו. גם העצים נבראו גבוהים ובעלי גזע. וכך הכוכבים והגלקסיות נבראו במצב 'מבוגר', עם האור שלהם".

לחתור לפיוס

הרב וידאל עדיין מתרגש בכל פעם מחדש לגלות את החוכמה היהודית שמתחברת עם חידושי המדע: "חמישה כרכים מספריי ייחדתי להסבר הלכות קידוש החודש של הרמב"ם. נפלא לראות עד כמה דברי הרמב"ם תואמים את המחקרים של ימינו, הנעשים במכשירים שלא היה אפשר לחלום עליהם בימי הרמב"ם".

כמי שמעורה בשני העולמות הוא מבקש להעביר מסר של פיוס ואחדות: "צריך לחתור לחיבור. יש דרשנים שברצונם לשבח את עם ישראל לועגים לאנשים לא-דתיים או לפרופסורים וכדומה. זה מיותר. אנחנו יהודים מאמינים. הקורונה אינה מבדילה בין איש לרעהו ובין קבוצה אחת לשנייה. כשמתרחש אירוע בסדר גודל שכזה, עלינו לפשפש במעשינו. שכל אחד ידאג לתיקון סביבתו ולא ירוץ להאשים אחרים".


דברי הרמב"ם ומחקרי ימינו. הרב פרופ' וידאל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)