חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סוכת שלום, שמחה ובריאות
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1761 - כל המדורים ברצף
סוכת שלום, שמחה ובריאות
יש חדש
שונים ובכל-זאת מאוחדים
חג הסוכות
קצין רוסי בסוכה
סומך ועוזר
אתרוג ומחירו
קרב האיתנים
מלטש היהלומים ואהבת הסוכה
שנת 'מעשר עני'

חג הסוכות מסמל את האמונה בבורא העולם ואת הביטחון המוחלט בישועתו. החג הזה מבטא את התפילה לשלום העולם כולו

אנחנו מתקרבים אל חג הסוכות בתחושה של אי-ודאות. העולם כולו נראה מאוד לא יציב.  כבר יותר ממחצית השנה מערכת החיים השתבשה, הכלכלה נפגעה, ועדיין אין איש יודע מה צופן העתיד.

ההתמודדות עם המגיפה העולמית יוצרת מבוכה גם בקרב מקבלי ההחלטות. אלה מושכים לכאן ואלה לשם. גם בקהילה הרפואית אין אחדות דעים. הקברניטים מגששים באפילה. דרכי ההתמודדות הן במתכונת של ניסוי וטעייה, ובתוך כך הציבור מתעייף, מפקפק בטיב ההחלטות, מתלונן על העדר קו אחיד ועקבי.

חג הסוכות הוא זמן שמחתנו. בשנים רגילות זו העת לארח ולהתארח בסוכות השכנים, הידידים והמכרים. זה החג של שמחת בית השואבה, עם הריקודים בחוצות. ומה עכשיו? חייבים להמשיך טלשמוח, אבל המגבלות הופכות את השמחה למאופקת, צנועה, מצומצמת. הלב נחמץ.

הצטיידות באמונה

מקבלי ההחלטות עוסקים בניתוח הנתונים ובקביעת המדיניות במציאות המורכבת שנכפתה עלינו. אנחנו, הציבור הרחב, יכולים לכל היותר לשמש פרשנים ולהתווכח בינינו לבין עצמנו... אז אולי באמת חבל להשחית על כך אנרגייה. מה שאנחנו באמת יכולים לעשות הוא לחזק את האמונה. לבטוח בבורא העולם ולהשליך עליו את יהבנו.

חג הסוכות מסמל את האמונה הזאת בקב"ה ואת הביטחון המוחלט בישועתו. אנחנו יושבים בסוכות, המזכירות את ענני הכבוד שבהם הקיף אותנו הקב"ה בצאתנו ממצרים. כשם שאז הגנו העננים הללו על בני ישראל מפני כל צרה, כך הסוכה מבטאת את חסדי הבורא ואת היותנו חוסים בצילו ובוטחים בו.

בזמן שבית המקדש היה קיים היו מקריבים בחג הסוכות שבעים פרים, כנגד שבעים אומות העולם. החג הזה מבטא אפוא את התפילה לשלום העולם כולו. ממנו בא הכוח להבאת יציבות ושלום לכל העמים. כשאנחנו חוגגים את חג הסוכות, מקיימים את מצוות הישיבה בסוכה ואת מצוות ארבעת המינים, אנחנו שואבים מלוא חופניים כוחות של אמונה וביטחון, שיעמדו לנו במשך השנה כולה.

להתאחד ולהאמין

אכן, יהודי נדרש לעשות ולפעול ולא לשבת בחיבוק ידיים. העשייה וההתמודדות אינן סותרות את האמונה אלא נובעות ממנה. הקב"ה אומר לאדם: "וּבֵרַכְךָ ה' אֱלֹקֶיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תַּעֲשֶׂה" – האדם נדרש לפעול ולעשות, וזה הכלי שבו שורה הברכה האלוקית. ובכל-זאת, לצד העשייה והפעילות הארצית עלינו לחזק את האמונה בה' ולבטוח בו, ולהתפלל שהמגיפה תחלוף בבחינת "אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ".

בעשורים האחרונים ראינו כי הקב"ה מנהיג את העולם בניגוד גמור לכל התחזיות האנושיות. אירועים כבירים משנים את פני העולם, ומשאירים את האנושות כולה משתאה. בכוחנו לקדם את התהליכים החיוביים על-ידי עלייה רוחנית וחיזוק האחדות היהודית, שגם היא ממאפייניו של חג הסוכות. זה הכלי לברכת ה' – "ברכנו אבינו כולנו כאחד", ובזכותה נעבור בשלום גם את האתגר שלפנינו. חג שמח!


ה'סוכה'לה' בפעולה אשתקד. כל הדרכים להביא שמחת חג


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)