חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חתונה ייחודית במגדל העמק
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1758
לא כל הצדק בידינו
יש חדש
'פורענות' סמלית שמסירה דאגה
אתם ניצבים
צריך ללמד זכות
להיכלל בכלל ישראל
תפילת הערער
מאש התשובה לגאולה
חתונה ייחודית במגדל העמק
סדר עדיפויות

כל חתונה מרגשת, אבל החתונה הזאת במגדל העמק הייתה לא-שגרתית. החתן והכלה, יהושע וענת בן-יעקב, הם דיירים בעלי נכות פיזית קשה, המתגוררים במרכז שיקום 'גראבסקי' בעיר. זו החתונה הראשונה שנערכת בו, וזה בהחלט היה רגע היסטורי בעבור המרכז, מאז הוקם לפני עשרים שנה על-ידי 'כולל חב"ד'.

"זו הגשמת חלום", אומר קובי ויזל, המנהל הכללי של מרכז השיקום, המלווה את הזוג הטרי לאורך כל הדרך. "לראות את בני הזוג נישאים כדת משה וישראל, ובפרט בימים מאתגרים אלה – זה היה מאוד מרגש. כל אחד מהצוות שלנו חש שזו שמחה משפחתית".

המתנדב נבחר לעד

בעת החופה, בחצר מרכז השיקום, הרבה מהמשתתפים דמעו מהתרגשות. אחד מהם הוא שלום סויסה, מתנדב בנכוניות של 'יד שרה'. שנים רבות ליווה את הכלה המשותקת, כמעט בכל תחנה בחייה. עכשיו נבחר על-ידה לשמש עד בחתונתה.

"לבני-אדם סיעודיים", מסבירה מנהלת ההוסטל, מורן בן-ראובן, "לא פשוט לממש את החלום של הקמת בית בישראל. האנשים האלה מוקפים מטפלים צמודים וזקוקים לסביבה תומכת. לכן החתונה הזאת הייתה רגע של שיא בעבורנו".

הצוות ויתר על החג

בעבור הדיירים, החתונה סיפקה הזדמנות שלא חוו זמן רב – לשמוח באירוע. הם מוגדרים חולים בסיכון, ומגבלות הקורונה צמצמו מאוד את המגע שלהם עם העולם החיצוני. "עד הקורונה הדיירים היו משולבים בקהילה בתחומים מגוּונים", אומרת המנהלת, "ופתאום הכול נעצר. מתנדבים לא יכולים לבוא ולשמח אותם, כמעט אין ביקורי משפחות, וברור שאין יציאות לבית כנסת, למרכז קניות או למסעדה".

בחודש ניסן נכנסו כל הדיירים לבידוד של שלושה שבועות, ובתוכם חג הפסח. "עשרים ושניים אנשי צוות, ואני בתוכם, נכנסנו לבידוד עם הדיירים ולא היינו עם בני המשפחות שלנו כלל", מספרת בן-ראובן. "ידענו שאם לא נהיה שם בשבילם – לא יהיה מי שירים אותם מהמיטה, מי שיטפל בהם, מי שידאג להם. היו שלוש מטפלות שבתחילה לא הצטרפו, וכעבור יומיים שבו למעון ואמרו שאין הן מסוגלות להישאר בבית כשהן חושבות על הדיירים הזקוקים לעזרתן. הסיפוק שלנו הוא לראות את הדיירים שמחים, מחייכים, יוצרים ומשתקמים. מקצתם הצליחו לעמוד על רגליהם בזכות הטיפול שקיבלו".

אל תשפטו

במעון במגדל העמק מתגוררים 46 דיירים. "אם ראיתם אדם נכה, שראשו שמוט, יושב על כיסא גלגלים, אל תשפטו אותו", מבקשת בן-ראובן. "לפעמים הם חכמים יותר מהאדם הממוצע. ייתכן שהאיש רופא, מהנדס או אחות, שפשוט חלו. הביטו בהם ממקום של כבוד והערכה. לאנשים האלה לב עצום, ולא לשווא הצוות שלנו עובד איתם שנים רבות".

לדבריה, החתונה מייצגת את הקונספט הייחודי של מרכז השיקום, שבו המסגרת מתאימה את עצמה לצורכי הדייר. "כך היה בתכנון, בארגון ובעריכת החתונה, בדיוק על-פי הדרישות המיוחדות של יהושע וענת".


רגע שיא. החתונה במרכז גראבסקי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)