חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בית חדש
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1756
עשו לכם מבחן עצמי
יש חדש
'לא תחסום' כלפי הקב"ה
בית חדש
הסבר לאנשים פשוטים
הרצון האמיתי
חילוץ והבטחה
גאולה מיידית
חגיגה מרגשת בקיבוץ אורטל
כלאיים באדנית

מצווה גוררת מצווה

״כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך, ולא תשים דמים בביתך כי ייפול הנופל ממנו״ (דברים כב,ח). אם קיימת מצוות שילוח הקן, סופך לבנות בית חדש ותקיים מצוות מעקה. שמצווה גוררת מצווה. ותגיע לכרם ושדה ולבגדים נאים.

(רש״י)

אל תהיה הגורם

אף-על-פי שקיימת את מצוות שילוח הקן, והתורה הבטיחה לך אריכות ימים, בכל-זאת אל תחשוב שמעתה אינך צריך לעשות מעקה כדי לשמור על עצמך, שכן גם אם אתה עצמך הובטחת הרי ייתכן ״כי ייפול הנופל ממנו" – שמא ייפול מי שראוי ליפול. אל תהיה אתה הגורם לכך.

(בנין אריאל)

גדר בפני התנשאות

אם התעלית למעמד עליון, אל תיתפס לגאווה (גג רומז להתנשאות וגאווה). ״ועשית מעקה לגגך״ – עשה גדר סביב הגג, שתגדור ותחסום את ההתנשאות. ואם לא, משם תהיה לך נפילה – "כי ייפול הנופל ממנו". כמו שאמרו: לפני שבר גאון.

(של״ה)

הרהורים קשים

ראשי תיבות של מעקה – הרהורי עבירה קשים מעבירה. המוח הוא האיבר הגבוה ביותר של האדם, ונקרא גג. אנו מצוּוים לשמור את המוח מפני הרהורי עבירה.

(תולדות אדם)

מעקה לחידוש

״כי תבנה בית חדש״ – אם תחדש חידוש בתורה, ״ועשית מעקה״ – עליך לעשות מעקה ״לגגך״ – לגדולת ליבך, שלא יגבה ליבך מזה, כי הכול מאיתו יתברך. ואם יגבה ליבך ״ייפול הנופל״ – ראוי זה ליפול.

(אור תורה)

סייגים חדשים

״כי תבנה בית חדש״ – כשאדם מתחיל סדר עבודה חדשה, הוא נושא אישה הנקראת 'בית', ולוקח 'ריחיים בצווארו', עליו לעשות ״מעקה לגגך״ – לקבל עליו גדרים וסייגים חדשים, במחשבה דיבור ומעשה.

(לקוטי שיחות)

עבודה חדשה

״כי תבנה בית״ – בשעה שאדם עסוק בעשיית 'בית' ודירה לה׳ יתברך בעולם הזה התחתון, ״חדש״ – שזו עבודה חדשה לנשמה, כי קודם ירידתה למטה לא התעסקה בזה, ״ועשית מעקה לגגך״ – עליו להיות מובדל מענייני העולם. אמנם יש להתעסק עם ענייני העולם, אבל אין הם צריכים לתפוס מקום. ההתעסקות בהם היא אך ורק כדי למלא את הכוונה העליונה.

(הרבי מליובאוויטש)

השגחה וזהירות

אל תאמר הואיל והקב״ה משגיח על הכול, ודאי לא ייפול אלא מי שנגזר עליו, ולכן אין צורך ותועלת בעשיית מעקה לגג. עליך לדאוג לכך שלא תשים דמים בביתך ושלא תהיה אתה הגורם למיתתו, אלא ״כי ייפול הנופל ממנו״ – שנפילת המיועד ליפול, תהיה 'ממנו' ומעצמו ולא על-ידך.

(בינה לעתים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)