חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ימי הזוהר של יהדות לטביה
חיים יהודיים
מדורים נוספים
שיחת השבוע 941 - כל המדורים ברצף
מסירות-הנפש והתקווה הגדולה
בציפייה לגאולה
יש חדש
נקודת-זמן שרק הקב"ה יודע
פדיון הבן
מי חייב למי
"ילד של הרבי"
כוח החסידים
ימי הזוהר של יהדות לטביה
שם וכינוי

 

הרב ברכהן והאלבום: שישים ערים יהודיות

בימי הזוהר פעלו במדינה מאות בתי-כנסת, ביותר משישים ערים ועיירות. בריגה הבירה התגוררו בשנת תרצ"ה (1935) כארבעים וארבעה אלף יהודים. כל זה עלה בלהבות בשואת יהדות אירופה, ונותרו שרידים מעטים בלבד. עכשיו מוצגים החיים היהודיים הללו באלבום מיוחד, 'לטביה, בתי-כנסת ורבנים 1918-1940', בן כשלוש-מאות עמודים גדולים. כאלפיים תמונות ומסמכים מקוריים, לצד דברי הסבר בארבע שפות - עברית, אנגלית, לטבית ורוסית.

את עבודת איסוף החומר לאלבום עשה הרב נתן ברכהן, שכיהן בשנות חייו האחרונות (עד פטירתו בתשס"ג) כרבה הראשי של לטביה. הוא עצמו נולד (בשנת תרפ"ג) בעיירה קטנה במזרח לטביה. בערב מלחמת-העולם השנייה ברח לרוסיה, חזר ללטביה בתום המלחמה ואחר-כך עלה ארצה. עם התמוטטות המשטר הקומוניסטי חזר ללטביה והיה רבה הראשי, תפקיד שזיכה אותו בהוקרה ובהערכה. יעידו על כך, בין השאר, השורות הנרגשות שמקדישה לו באלבום נשיאת לטביה, הגב' וירה ויקה פרייברגה.

בתי-כנסת של בעלי-מלאכה

הרב ברכהן שאף בכל מאודו לתעד את החיים היהודיים התוססים בלטביה, שהכיר בשנות ילדותו. הוא נבר בארכיונים ואסף חומר תיעודי רב. למרבה הצער נפטר ממחלה קשה ולא זכה להשלים את המלאכה. הפרוייקט הושלם על-ידי בנו, המשמש כיום רבה של קהילת שמי"ר בלטביה, הרב מענדל ברכהן.

עלעול באלבום מעורר התרגשות וכאב גם-יחד. תצלומי מאות בתי-כנסת לצד דיוקנאות הרבנים, השוחטים והחזנים - מספרים את סיפורה של יהדות חיה ותוססת. הנה, למשל, דווינסק, עירם של הגאון הרוגוצ'ובי והרב מאיר-שמחה. בעיר זו בלבד פעלו ארבעים וחמישה בתי-כנסת, ששירתו כאחד-עשר אלף יהודים. מעניינת החלוקה למעמדות (תופעה שאיננה ייחודית לדווינסק): בתי-כנסת נפרדים לקצבים, לנגרים, לצבעים, לסבלים, לעגלונים, לסוחרים ולסתם בעלי-מלאכה.

מקלט לרבי

בשש מעשרים ושתיים השנים, שהאלבום מתעד, התגורר ופעל בריגה הרבי הקודם מליובאוויטש, רבי יוסף-יצחק שניאורסון. זה היה לאחר ששוחרר ממאסרו על פעילותו למען היהדות הנרדפת ברוסיה הקומוניסטית. מי שתרם תרומה מכריעה לביטול גזר-דין המוות שנגזר עליו ולהוצאתו מרוסיה ללטביה היה חבר הסיים הלטבי, הרב מרדכי דובין, שהיה חסיד חב"ד.

בימי שהייתו על אדמת לטביה פעל הריי"צ להרחבת המוסדות היהודיים במדינה, ועם זה לא חדל מלסייע ליהודי רוסיה. ביטוי סמלי למידת השפעתו אנו מוצאים גם באלבום - ארבעה מבתי-הכנסת בריגה הם של חסידי חב"ד ('חב"ד', 'צמח-צדק', 'הרבי מליובאוויטש' ו'תורה-אור').

על יסודות העבר

בשנים האחרונות ניכרת התעוררות יהודית גדולה במדינות חבר-העמים ובכלל זה בלטביה, בעיקר בזכות פעילותם הענפה של שליחי חב"ד. לרב מענדל ברכהן תכניות גדולות בכל הקשור לתיעוד ולשימור עברה היהודי המפואר של לטביה. בין השאר יזם תחרות ציורי בתי-כנסת בקרב תלמידי בתי-הספר הממשלתיים במדינה.

בימים האלה מוקמת בבית-הכנסת שברחוב סטאבו, שממנו הוא פועל, תערוכת דגמים מיניאטוריים של בתי-הכנסת. "מצד אחד אנחנו מקדישים את עיקר הפעילות להקמת יהדות חיה, אבל מצד שני חובה לבנות עתיד בריא על יסודות העבר", אומר הרב ברכהן.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)