חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 ג' בתמוז התשפ"ב, 2/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איחור נישואין
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1752
הערכים שמבססים בית יציב
יש חדש
תפילה של 'מתנת חינם'
קריאת שמע
תפילה באמירה
בעת ההיא
יושרו של רב
נחמה בלתי-נתפסת
חגיגת בר-מצווה ב...אוטובוס
איחור נישואין

שאלה: בעת הזאת, עם כל ההגבלות ואי-הוודאות, האם ראוי לדחות חתונה לתקופה נוחה יותר?

תשובה: קודם כול יש לזכור שמהותה של חתונה אינה הפקת 'אירוע מרשים', אלא זו שמחה הקשורה בהקמת בית (משפחה) בעם ישראל. אחד המרכיבים בשמחה זו הוא האמונה והביטחון בה', שיברך את בני הזוג, שיצליחו בחייהם האישיים מתוך שמחה וטוב לבב, ויזכו לילדים, לפרנסה טובה ולשפע ברכה, והוריהם יזכו לרוות מהם רוב נחת יהודי אמיתי.

כאשר זוג צעיר בא בברית הנישואין, הוא מצרף את הקב"ה כשותף בבית החדש, ומנסה לבנות את חייו ברוח התורה והקדושה (כל אחד לפי ערכו ומידת הכרתו). על-פי התורה יש להקדים את הנישואין ככל האפשר, ובפרט במציאות ימינו, ואין לדחות ולעכב זאת.

לאורך ההיסטוריה היהודית היו דורות שמפני רדיפות או סיבות אחרות עשו חתונות מצומצמות, ואפילו במחתרת (כמו בברית-המועצות הקומוניסטית). לא חיכו לימים טובים יותר, אלא הקימו בתים בישראל בכל מצב.

החתונות הקטנות לא בהכרח היו פחות שמחות. אולי הגיעו פחות אורחים, קרובים וידידים, ואולי הסעודה והמוזיקה היו פחות מרשימות, אבל השמחה של בני הזוג, ההורים והמשתתפים הייתה גדולה, וזכרו אותה שנים רבות.

גם אם חתונה נדחית מסיבות אובייקטיביות (כמו במקרה שהחתן או הכלה נדרשים להיות בבידוד), אין להוסיף לדחותה, אלא יש להשתדל לקיימה בהקדם האפשרי.

מקורות: ראה רמב"ם הל' איסורי ביאה פכ"א הכ"ה. שו"ע אה"ע סי' א ס"ג וסי' כה ס"א ונו"כ. שערי נישואין עמ' רכט-רמ. שלחן מנחם (כרך ו) אה"ע סי' כו, לו ור"ס לז, ועמ' קעא ואילך.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)