חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:42 ז' בתמוז התשפ"ב, 6/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יושרו של רב
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1752
הערכים שמבססים בית יציב
יש חדש
תפילה של 'מתנת חינם'
קריאת שמע
תפילה באמירה
בעת ההיא
יושרו של רב
נחמה בלתי-נתפסת
חגיגת בר-מצווה ב...אוטובוס
איחור נישואין

עבודה רבה ציפתה לרבי אריה-לייב שפירא, רבה החדש של קובנה, העיר השנייה בגודלה בליטא. בשנת תר"ט (1849) התמנה לרב ואב בית הדין של הקהילה הגדולה. הוא נדרש להורות הלכה, להרביץ תורה, להנהיג את צאן מרעיתו, וגם לשבת בדיני תורה וליישב סכסוכים.

כדי להפחית את הנטל הכבד מעל שכמו, פנה אל בנו, הרב שלמה, שהיה תלמיד-חכם ומוסמך לרבנות ודיינות, וביקשו להתמנות למורה צדק ולדיין בבית הדין.

הבן קיבל את המשרה בשמחה והחל במלאכת הקודש, תחת עינו הפקוחה של אביו. רבי אריה-לייב היה מרוצה. סוף-סוף הוקל מעליו מעט טורח הציבור, וביכולתו להתפנות למשימותיו החשובות.

יום אחד בא לבית הדין שדכן בן העיר. הוא היה אדם נמרץ, שכבר הצליח להביא לידי גמר שידוכים לא מעטים. עתה עמל רבות על שידוך שעתיד היה להכניס לו סכום נאה. הוא הציע בחור מקובנה לבתו של עשיר גדול, מעיר רחוקה.

זמן רב התנהלו המגעים בין הצדדים. השדכן עשה את מלאכת התיווך כמיטב כישרונו, והשתדל לתאר בצבעים מרהיבים את הבחור בן עירו. הוא הפעיל מכבש שכנועים כבד על העשיר, כדי שישתכנע במעלותיו של הבחור המוצע לבתו.

אלא שהעשיר, שהיה סוחר ממולח, לא מיהר לקנות את תיאוריו של השדכן. הוא ביקש חוות דעת מהימנה ואובייקטיבית. "אם רבי לייבלי שפירא יעיד על מעלותיו של החתן, נסגור את השידוך", כתב במברק לשדכן.

השדכן בא במבוכה. הוא הכיר את דבקותו של רבי אריה-לייב במידת האמת, והניח כי הרב לא יחרוג מעבר לתיאור הראוי לאותו בחור. אמנם המועמד היה בחור מוכשר ובעל מעלות, אך השדכן תיאר אותו באוזני העשיר בשבחים שחרגו מהאמת, כדרכם של שדכנים...

החליט השדכן לפנות אל הבן, הרב שלמה, הדיין הצעיר. הצעה נאה הציע לו: "אנא יכתוב כבודו המלצה מכובדת לבחור הזה, שאני עמל לטוות את שידוכו", והוסיף: "בעזרת ה', אם יתקיים השידוך, אשלם כמובן שכר טרחה נאה בעד ההמלצה".

הרב שלמה נעתר. הוא כתב תיאורים מופלגים על המועמד ומשפחתו והפליא במעלותיו של הבחור. השדכן סקר את כתב ההמלצה בשביעות רצון, הודה לרב שלמה, לקח את ההמלצה ומיהר לדרכו.

בחלוף ימים לא רבים הדהדה קריאת מזל-טוב בעיר. השידוך הוכרז בשעה טובה ומוצלחת, ובמעמד אמירת ה'לחיים' קרנו פניהם של החתן ושל השדכן. האחרון לא שכח את הבטחתו לרב שלמה, ומייד סר אל בית הדין ומנה לידיו עשרים וחמישה רובלים.

אך הרב שלמה ידע להעריך את שיעור דמי השדכנות שגזר השדכן על השידוך שהביא לידי גמר, וסבר כי גם הוא צריך להיות מתוגמל בהתאם. "עליך לשלם לי חמישים רובלים", תבע מהשדכן. בין השניים התפתח דין ודברים. השדכן לא ניאות בקלות להכפיל את סכום הכסף שייעד לרב שלמה.

בעודם מתדיינים נכנס אל החדר רבי לייבלה, האב. מוחו החריף קלט את הנעשה משברי המשפטים שהופרחו באוויר. הוא ביקש מהשדכן להציג לפניו את כל פרטי המעשה. כשהתבהרה לפניו התמונה קבע מייד כי עשרים וחמישה רובלים הם תשלום הוגן ופטר את השדכן לשלום.

לאחר שיצא השדכן פנה רבי לייבלה אל בנו והבעת כאב על פניו. "מה עשית?", שאל בזעזוע.

הבן הצטדק: "בסך הכול חיברתי מכתב המלצה לפי בקשתו, דברי אמת כתבתי. האם לא מגיע לי חלק נכבד יותר בשידוך שבא בזכותי לידי גמר?!".

נתן בו האב מבט נוקב. "ממה נפשך", קרא, "אם המלצתך ישרה כסרגל, ולא חרגת בדברי השבח מן האמת, מדוע דרשת מהשדכן סכום של חמישים רובלים? הלוא עשרים וחמישה רובלים הם שכר נאה לרבע שעה, ואף שעה שלמה, של מלאכת כתיבה וניסוח.

"אלא מה?", הוסיף רבי לייבלה בדברי תוכחתו, "חוששני שהבטחת השדכן לשלם לך שכר נאה תמורת המלצתך סימאה את עיניך, וגרמה לך להכביר יתר על המידה במליצות ובמחמאות לחתן. נכשלת אפוא בכתיבת גוזמאות שאינן דבקות באמת, ופיארת את החתן הרבה למעלה מן הראוי לו".

השתתק רבי שלמה והשפיל את מבטו. אכן, ייסר את עצמו, ייתכן שלא זיהה בשעת מעשה את דקויות המניעים שהניעו אותו לעשות את שנתבקש. הוא קיבל את תוכחת אביו בהכנעה גמורה.

רבי לייבלה נאנח אנחה עמוקה. "אינך מכחיש את דבריי", אמר בשקט, "ועל כן אין לי מנוס מלקבוע שאינך יכול עוד לשמש דיין בבית הדין שלי. למעשה, עליי לפטר אותך מתפקיד זה, הדורש יושר מוחלט, עוד היום.

"ובכל-זאת אינני חפץ לביישך בציבור. לכן אדחה את מועד הפיטורים לעוד שלושים יום, שבהם תקבל את שכרך כרגיל ותפסוק בשאלות של איסור והיתר בלבד, ולא בדיני ממונות. בתקופה זו תשתדל למצוא משרת רב בקהילה כלשהי, אולם מוטב שתקבל את המלצתי – חפש לך פרנסה במסחר כלשהו, ואני מברכך שה' יצליח את דרכך בכל מעשי ידיך".

(על-פי קובץ 'אוצר הידיעות החדש')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)