חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:35 ח' בסיון התשפ"ד, 14/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יום החיבור להיסטוריה היהודית
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1751
יום החיבור להיסטוריה היהודית
יש חדש
כוח לנצח ב'כיבוש' הארציות
תוכחת משה
הזמן המתאים
לשם מה קינות
המציל האלמוני
תכלית החורבן – בניין
לגעת בימי הבית השני
עבודה בתשעה באב

תשעה באב תורם להוויה היהודית את החיבור להיסטוריה רוויית הסבל של עמנו ואת התקווה לגאולה, ומכאן חשיבותו בלוח השנה שלנו

אם תשאלו את הישראלי המצוי מהו תשעה באב, אולי ימלמל משהו על חורבן בית המקדש, אך היום הזה רחוק מאוד מעולמו. אין הוא מצליח להבין את הקשר שלו לבית מקדש שחרב לפני אלפיים שנה.

יש כאן כשל עמוק של מערכת החינוך הישראלית, שלא הצליחה להטביע בתודעה את חשיבותו של תשעה באב בתוך מערכת הערכים של הקיום היהודי. יש מרכיבים של מסורת בסיסית המחברת את העם רובו ככולו – ברית מילה, בר-מצווה, יום הכיפורים, חגים ומועדים, מזוזה וכדומה. בלי כל אלה, מה משמעות היותנו יהודים? ובכן, לרשימה הזאת יש להוסיף את תשעה באב. יום זה תורם להוויה היהודית את החיבור להיסטוריה רוויית הסבל של עמנו ואת התקווה לגאולה.

רשימת הצרות

תשעה באב מנקז אליו את כל הכאב שעבר העם היהודי באלפי שנות קיומו.

המרגלים, שהוציאו את דיבת הארץ רעה, וגרמו לעם לבכות בליל תשעה באב. חטא זה עיכב את הכניסה לארץ ארבעים שנה וגרם בעקיפין למותו של משה רבנו.

חורבן שני בתי המקדש. רדיפת התרבויות הזרות ושנאת החינם, שגרמו את החורבן, עדיין מלוות אותנו ומשמשות תמרור אזהרה לצורך לתקן זאת על-ידי דבקות בזהות היהודית ואימוץ אהבת חינם.

בתשעה באב נפלה העיר הגדולה ביתר. ביום הקשה הזה נחרשה ירושלים, כדי להשמיד אפילו את שרידיה. תשעה באב הוא גם יום גירוש ספרד, שפתח תקופה של סבל ורדיפות לעם היהודי.

על הרשימה הקשה הזאת אפשר להוסיף בימינו עוד אסון – החרבת יישובי חבל עזה, בעקבות החלטה אומללה של ממשלת ישראל. אף החורבן הזה וגירוש עשרת-אלפים יהודים מבתיהם נקבע, למרבה האירוניה, לתשעה באב.

בתשעה באב אנחנו מתחברים לסבל של העם היהודי. על פנינו חולפים פרקים מעברנו הכואב. ההפכפכנות של הגויים. יום אחד הם ידידים, ולמחרתו שונאים מושבעים. ספרד, למשל. היהודים הגיעו בה לשיא ההשתלבות החברתית ולצמרת השלטון. ופתאום באו האינקוויזיציה והגירוש האכזרי.

הזיכרון ההיסטורי מקפיץ אותנו קדימה. מסעי הצלב, פרעות ת"ח-ת"ט, הפוגרומים והגירושים, רוסיה הקומוניסטית. ואחר-כך השואה האיומה, שהכחידה שליש מעמנו באכזריות שטנית שלא היה לה אח ורע בתולדות האנושות.

מתוך היגון תצמח הישועה

הסקירה הזאת מולידה תחושות צער על הסבל הנורא שעבר עלינו, אך יש בה גם תקווה גדולה. דווקא ההיסטוריה היהודית מוכיחה שאחרי כל ירידה באה עלייה, ומתוך היגון והייסורים צמחה תמיד הישועה. מהיום זה אנחנו שואבים גם עוצמה אדירה, ומתחברים לנחישות היהודית עתיקת היומין, להוסיף לחיות, להוליד ילדים, לבנות ולנטוע.

תשעה באב נושא עימו את האמונה והתקווה שבסוף כל המסע הארוך נגיע בקרוב אל הגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח צדקנו.


התחברות לעצמנו ולעברנו ברחבת הכותל (צילום: שימי קוטנר(


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)