חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:35 זריחה: 6:14 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסיורי ילדות לאלפי מבקרים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1750
הקורונה כמשל
יש חדש
לצאת מחוזקים מהירידה
נקמה במדיין
החובה הראשונה במעלה
מסעות מתוכננים
הבטחה בתופת
המשיח יבנה את המקדש
מסיורי ילדות לאלפי מבקרים
ארוחה חגיגית בט' הימים

זו הייתה בעבורו חוויית ילדות. בהפסקת הצהריים מלימודיו בתלמוד תורה בעיר העתיקה בירושלים, כשהיה מבחין בסיור תיירותי סביב האזור שבו עמד בית המקדש, נהג להצטרף לסיור. הילד הסקרן האזין לדברי המדריכים. "לא ממש הבנתי מה זה בית המקדש ולמה הוא חסר לנו", נזכר הילד דאז, כיום הרב יצחק טסלר.

אחרי כמה סיורים נדלק בו משהו. הכמיהה לבית המקדש, הרצון לדעת יותר, להעמיק, להתחבר. "גם בגיל הנעורים, בכל צום נהגתי לנסוע עם חבריי לכותל המערבי, להתפלל ולקונן על חורבן בית המקדש", מספר הרב טסלר (31), תושב יד בנימין, הלומד בישיבת 'תורת החיים' ביישוב והעומד בראש ארגון 'סובו ציון'.

למה בית מקדש

ביוזמתו סיירו בשנים האחרונות כשבעת-אלפים איש סביב מקום בית המקדש – במקומות שלא נאסרו על-ידי פוסקי ההלכה. מה שהחל כתחביב לאחר חתונתו, בסיור שערך לבני המשפחה, התרחב לאלפים רבים. "בהתחלה ליוויתי בעצמי את הקבוצות ובהמשך הצטרפו עוד מדריכים", הוא מספר. "אנחנו מסיירים סביב שערי בית המקדש, ומנסים להבין מה חסר לנו בהעדר בית מקדש העומד על תילו, כדי לעורר את הכיסופים לבנייתו".

בשל הקורונה שובשה מתכונת הסיורים, אך בזמנים כתיקונם הסיורים נערכים בעיקר בתקופת בין המצרים, בימי הסליחות ובערבי חגים וצומות, שבהם עולה ומתעורר הצער על חורבן הבית. "הסיור מתחיל ונגמר בכותל", מספר הרב טסלר. "כשאני אומר כותל, אני מתכוון גם לחלקו הדרומי והצפוני, ואנו ממשיכים לכל השערים המקיפים את הר הבית: שערי השלשלת, הכותנה, הברזל, המחילה, הצאן, החשוך, המשגיח, הרחמים, חולדה".

סידורי ביטחון

חלק מהסיור עובר ברובע המוסלמי. "כשהתחלתי בסיורים", מגלה בן-שיחנו, "קיימתי פגישה עם הקצין האזורי והוא דאג לסידורי ביטחון קבועים. גם למדנו את הזמנים המתאימים. בתקופת ה'רמדאן' איננו מקיימים סיורים משעות אחר-הצהריים".

התגובות, לדבריו, מדהימות. "כל אדם שמסיים את הסיור, מביט אחרת על בית המקדש. כדי להצטער באמת על חורבן הבית, צריך ללמוד ולראות בעיניים, להיות בשטח, להבין מה חסר לנו. הסיורים האלה לימדו אותי עד כמה חסרה לאנשים מוּדעוּת. הסיור מעורר את האהבה והתשוקה לבניין הבית".

לא רק הכותל

הוא מתרשם שרוב הציבור אינו מכיר את מה שנחשף לפניו בסיורים. "אנשים התרגלו לבוא לכותל", הוא מסביר. "מי שמשתתף בסיורים מבין שהכותל הוא פרט מתוך מכלול ענק, שמקיף את כל השטח שבו עמד ושבו ייבנה בקרוב בית המקדש. אנחנו גם מקפידים בכל 'תחנה', כלומר בכל שער, להתפלל לה', אם באמירת פרק תהילים יחד ואם בשירה. במהלך הסיור עולים לגג סמוך וצופים מלמעלה על כל אזור מקום המקדש".

בימים האלה יש בפיו מסר: "חשוב להצטער ולהתאבל על החורבן, וכך כמובן גם התפילה, האמונה והציפייה, אבל צריך גם לעשות מעשה שייתן מוחשיות לחֶסֶר הזה, ויעניק מקום של השתדלות מעשית".


סובו ציון, סיורי כיסופים. הרב טסלר בסיור


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)