חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:46 ז' בתמוז התשפ"ד, 13/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ינצח מי שלא יתעייף
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1748 - כל המדורים ברצף
ינצח מי שלא יתעייף
יש חדש
בין ישראל לעמים
בלק ובלעם
איך מזהים יהודי
'צעצוע' לא מפחיד
שלולית ההצלה
בין משה לבלעם
ניצל מירי וממשיך את המהפכה
מסיבות ב'בין המצרים'

לא היה סיכוי ריאלי לעמוד מול מגף הדיכוי של השלטון הסובייטי בברית-המועצות. אבל קומץ חסידים שלא התייאשו נלחמו וניצחו

השמועה עברה כברק ברחבי ברית-המועצות: הרבי שוחרר. חבורות-חבורות של חסידים התקבצו וחגגו את שחרורו של הרבי מליובאוויטש הקודם, הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון). זה היה לפני תשעים ושלוש שנים, בי"ב-י"ג בתמוז תרפ"ז (1927). שלטון הרשע, שנדמה היה כי אין גבול לעריצותו, נסוג לאחור.

השמועה עוררה שמחה גדולה ברחבי העולם היהודי כולו, אבל זו הייתה נקודה קטנה של אור בתוך ים הסבל והצרות. אמנם הרבי שוחרר, אבל מאות ואלפים לא שוחררו. רבים וטובים, שמסרו את נפשם למען שמירת גחלת היהדות, הוסיפו להיעלם ולא חזרו.

מלחמה נואשת

עמים רבים ניסו לגזור על עם ישראל גזירות שמד, שתכליתן להשכיח את התורה ולנתק את היהודים מן היהדות, אבל מעולם לא הופעלו מאמצים ממוקדים כל-כך, ולדאבוננו במידה גדולה של הצלחה. מחלקה שלמה, שהופעלה בידי יהודים – ה'יבסקצייה' הידועה לשמצה – לחמה בשצף-קצף נגד כל מה שריח יהדות נודף ממנו.

באותם ימים נראה היה כי דרך רשעים צלחה. הם הצליחו לסגור את תלמודי התורה והישיבות, לנעול את המקוואות ובתי הכנסת, לחסל את השחיטה הכשרה, להחרים ספרי תורה ותשמישי קדושה, להשליך לכלא רבנים ומוהלים. ילדי ישראל אולצו ללמוד בבתי הספר הממשלתיים, נתונים לשטיפת מוח עזה, שתכליתה לעקור מליבם כל זיק של אמונה.

רק קומץ חסידים, בהנהגת הרבי, העז להיאבק נגד השלטון העריץ. הללו הקימו תלמודי תורה מחתרתיים, בנו מקוואות חשאיים, ארגנו מנייני תפילה סודיים, ערכו בריתות מילה בסתר וסיפקו בשר כשר בהיחבא.

הם דמו לאדם שמנסה לבלום טור טנקים בידיים חשופות. ה'יבסקצייה' הפעילה כנגדם את כל עוצמתה. זה אחר זה נעצרו, הושלכו לכלא, נרצחו, עונו, הוגלו. בהערכת מצב מפוכחת, זו הייתה מלחמה נואשת וחסרת סיכוי לכאורה.

פריחה מופלאה

ואולם בסופו של דבר ממלכת הכפירה קרסה והתמוטטה. הגחלת היהודית שנשמרה במסירות נפש נהפכה ללהבה גדולה.  דיי לראות את הפריחה המופלאה של חיי יהדות וחינוך יהודי ברחבי ברית-המועצות לשעבר.

סיפור מאבקה של יהדות ברית-המועצות נושא עימו לקח נצחי: דרוש אורך רוח. לא להתעייף מול הקשיים. לא להיכנע מול כוחות שנראים חזקים ממך. לא להתייאש לנוכח דורסנות. לזכור שהמאמינים ינצחו בסופו של דבר.

כאשר מתבוננים במאבק ההוא מתגמדים כל הקשיים שלנו. מה הם כל אלה מול שלטון הרשע של המגף הקומוניסטי, מול קלגסי המשטרה החשאית, מול בתי הכלא וההגליה לסיביר. אם אותם ניצחנו, אין שום ספק שננצח במאבקים שלפנינו.

צריך לדעת לחזק את האמונה, להצטייד בעוצמות רוח, להביט קדימה. כשם שהיהדות ניצחה את הדיכוי הסובייטי, כך עם ישראל ינצח את החשיכה הרוחנית של תקופת 'עקבות משיח' ויזכה בקרוב לגאולה האמיתית והשלמה.


הכניע את שלטון הדיכוי. הרבי הריי"צ מליובאוויטש


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)