חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 כ"ט בסיון התשפ"ב, 28/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף"
ישמיע כל תהלתו

נושאים נוספים
אור וחום ההתקשרות
פרשת חוקת | פרה והיפוכה
היכן האקטואליה?
קבלת עול מתוך שמחה
הירידה עצמה תחילת העלייה
"טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף"
וירונו מדרכיו
פרשת חוקת
הלכה ונבואה
"עשרה ניסים נעשו לאבותינו"
עת לדעת
יומן מבית חיינו
הלכות ומנהגי חב"ד

הנשמה קודם שירדה למטה עומדת בבחינת ביטול באהבה ויראה, כמו שהמלאכים שעומדים תמיד בבחינת ביטול, ואילו בירידתה למטה הגוף מעלים ומסתיר עליה לגמרי, והאהבה מוסתרת לגמרי, וכדי לבוא לבחינת יראה צריך יגיעה עצומה, א"כ מה טעם ירידת הנשמה למטה להתלבש בגוף ונפש הבהמית שמעלימים ומסתירים על אור האהבה והיראה שהיה בה קודם לכן?

וגם כשהנשמה בעודה מלובשת בגוף מתעוררת באור האהבה והיראה, זה לא בערך לבחינת האהבה והיראה שהיה בה לפני שהתלבשה בגוף. נמצא שירידת הנשמה לעולם היא ירידה עצומה במעמדה.

נאמר: "טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף".

טוב לי תורת פיך היא בחינת לימוד התורה כפי שהנשמה מלובשת בגוף ולומדת תורה.

מאלפי זהב וכסף היא בחינת האהבה ויראה שהיה לה מקודם שהתלבשה בגוף. אלפי זהב וכסף הם בחינת אהבה ויראה שהיו לנשמה קודם שהתלבשה בגוף. זהב הוא יראה שנאמר "מצפון (משמאל) זהב יאתה", וכסף הוא אהבה שנאמר נכסוף נכספת.

ואלפי הוא מלשון אולפנא, לימוד, היינו שגם בחינת הלימוד וההתבוננות איך לבוא לבחינת אהבה ויראה, כדי שהלימוד יהיה בבחינת ההשגה וההבנה ושעל ידי התבוננות זו יבוא לבחינת האהבה ויראה. אומר דוד המלך שגם בייחס לבחינה זו טוב לי תורת פיך, הוא לימוד התורה של הנשמה כפי שהיא מלובשת בגוף.

מדוע? מפני שבתורה מלובש אור אין סוף עצמותו ומהותו יתברך. והדרך 'לקחת' את אוא"ס הוא על ידי עסק התורה וקיום המצוות בגשמיות כמו שאומר "ויקחו לי תרומה" "אותי אתם לוקחים", אותי – אוא"ס עצומ"ה לוקחים על ידי מעשה המצוות.

נאמר "כי ה' אלוקיך אש אוכלה הוא", שכמו שאי אפשר לאחוז אש אלא על ידי דבר שנאחז בו כמו שמן ופתילה, כמו כן ה' אלוקיך אי אפשר להמשיכו אלא על ידי דבר אחר והוא העבודה בבירור וזיכוך העולם בלימוד התורה וקיום המצוות שבהם התלבש עצמות רצונו וחוכמתו, ובהם ועל ידם נמשך המשכה עצמית.

(סה"מ תרכ"ט ע' רלה. סה"מ תרצ"ז ע' 190 ואילך)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)