חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:35 י"ב בסיון התשפ"ג, 1/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפרשת חלה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1745 - כל המדורים ברצף
עם האמונה מול החששות
יש חדש
כשהטבע משתלט על החיים
הפרשת חלה
הגיבור יכול
צמודים למשה
השודדים והציצית
משה יוביל את דור המדבר
סוכנים כפולים בתנ"ך
הפרשת חלה

ברכה בלחמנו

טעם הפרשת חלה הוא לפי שחיותו של אדם במזונות, ורוב העולם יחיה בלחם. רצה המקום לזכותנו במצווה תמידית בלחמנו, כדי שתנוח ברכה בו על-ידי המצווה.

(ספר החינוך)

תיקון להעדר האחדות

מדוע נסמכה מצוות חלה לפרשת המרגלים? כי התרומות והמעשרות הם על שנתחדש קיומם בעולם, בצמיחת היבול החדש, אבל בחלה לא נתחדש דבר בקמח, אלא החידוש הוא שכל חלקי הקמח התאחדו לגוש אחד. כאשר מפרישים מן העיסה לכוהן זה תיקון להעדר האחדות בתוך עם ישראל.

(שם משמואל)

כשהתינוקות בעריסות

״ראשית עריסותיכם חלה תרימו תרומה״ (במדבר טו,כ). בזמן שתינוקותיכם עודם מוטלים בעריסות, תרימו אותם לקב"ה על-ידי המצוות המרומזות במילה 'חלה': ח – ימי מילה. ל – ימי פדיון הבן. ה – שנים למקרא.

(מעיינה של תורה)

חינוך בגיל רך

״מראשית עריסותיכם תיתנו לה׳״ (במדבר טו,כא). תנו את דעתכם על חינוך ילדיכם בעודם בעריסותיהם. כבר אז עליכם לדאוג לחנכם כיהודים ולא לדחות זאת לאחר זמן.

(חת"ם סופר)

אכילה כראוי

״והיה באכלכם מלחם הארץ... חלה תרימו תרומה״ (במדבר טו,יט-כ). כיצד אפשר להבטיח שהאכילה תהיה כדבעי, היינו שהאדם האוכל יברר את המאכל ויעלהו לשורשו? על-ידי ״חלה תרימו תרומה״, קיום מצוות הפרשת חלה.

(הרבי מליובאוויטש)

איך מתחילים את הבוקר

״עריסותיכם״ – לשון עריסה. ״ראשית עריסותיכם״ – כשאדם קם ממיטתו, ראשית דרכו צריכה להיות ״חלה תרימו תרומה״ – אמירת מזמורי תהילים, לימוד התורה, תפילה בציבור וכיוצא בזה.

(ספר המאמרים קונטרסים)

ביטול עבודה זרה

״מראשית עריסותיכם תיתנו לה׳ תרומה... וכי תשגו ולא תעשו את המצוות האלה״ (במדבר טו, כא-כב). למה נסמכה פרשת חלה לפרשת עבודה זרה? לומר לך שכל המקיים מצוות חלה כאילו ביטל עבודה זרה.

(מדרש רבה)

כלי בלבד

תוכנה של עבודה זרה הוא שהאדם מחשיב את הכוכבים והמזלות לבעלי שליטה והשפעה משל עצמם, בעוד אין הם אלא כגרזן ביד החוצב בו. כל המקיים מצוות חלה מעיד בכך שהעיסה שקיבל בדרך הטבע ועל-ידי פעולות טבעיות באה בעצם מהקב״ה, ובזה כאילו ביטל עבודה זרה. הוא מבטל את התחושה שכוחות הטבע הם בעלי חשיבות עצמית.

(לקוטי שיחות)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)