חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:26 זריחה: 6:35 ט"ו בתשרי התשפ"ד, 30/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חלבי ובשרי
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1743 - כל המדורים ברצף
מעמד שהביא בשורה לעולם
יש חדש
מהקש המתגלגל יוצרים לבֵנה
מתן תורה
ייחוס ודרך-ארץ
את מי לשבח
אורח ב'תיקון'
משה, דוד והבעש"ט
לצייר את פרקי התהילים
חלבי ובשרי

שאלה: האם חובה לאכול סעודה חלבית בחג השבועות?

תשובה: בשבתות ובחגי ישראל מצווה לכבד את היום ולענגו בסעודה בשרית. בחג השבועות המצווה גדולה יותר, וההלכה קובעת שאף מי שחלם חלום קשה במיוחד, שבדורות שעברו היו נוהגים לצום אפילו בשבתות ובחגים כדי לבטלו, אסור לו לצום בחג השבועות, לפי שהוא היום שניתנה בו התורה, וצריך לאכול ולשמוח בו, להראות שיום זה נוח ומקובל לעם ישראל.

מנהג ישראל לאכול מאכלי חלב בחג השבועות. אחד הטעמים, שהתורה נמשלה לחלב. וגם שניתנה למשה בארבעים יום, בגימטרייה 'חלב'. המנהג רווח לא רק בקהילות אשכנז, אלא ברבות מקהילות הספרדים, כגון עיראק, כורדיסטאן, מרוקו ותוניס.

אכילת מאכלי החלב אינה מחליפה את הסעודות הבשריות, הן בליל שבועות הן ביום החג, שהן חובה. כמו-כן יש לדעת שאין מנהג לאכול 'סעודה חלבית' דווקא בשבועות. גם מי ששתה קפה עם חלב כבר קיים את המנהג, ובוודאי מי שאכל עוגה חלבית אחרי הקידוש.

הדרך הראויה היא לעשות קידוש אחרי התפילה בבוקר החג ולאכול עוגה חלבית וכדומה. מברכים ברכה אחרונה, ולאחר מכן ממתינים לפחות שעה (הפוסקים מזהירים שלא לקצר בחג השבועות את זמני ההמתנה בין בשר לחלב ולהפך, אלא להקפיד עליו גם בחג הזה, כבכל השנה), ואז נוטלים ידיים לסעודה בשרית, כבכל חג.

מכיוון שהחג חל השנה ביום שישי, יש להימנע מלקבוע סעודה מתחילת 'השעה העשירית' (16:13 בערך), כדי שיאכלו את סעודת שבת לתיאבון.

מקורות: רמ"א סי' תצד ס"ג ונו"כ. שו"ע אדה"ז סט"ז, סי"ח וסי' רמט ס"ז-ט. פסקי תשובות ס"ק יב-יג. שלחן מנחם (ד), יו"ד סי' יא. ילקוט מנהגים ממנהגי שבטי ישראל, ירושלים תשכ"ז.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)