חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:31 ט"ו בכסליו התשפ"ג, 9/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מהקש המתגלגל יוצרים לבֵנה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1743 - כל המדורים ברצף
מעמד שהביא בשורה לעולם
יש חדש
מהקש המתגלגל יוצרים לבֵנה
מתן תורה
ייחוס ודרך-ארץ
את מי לשבח
אורח ב'תיקון'
משה, דוד והבעש"ט
לצייר את פרקי התהילים
חלבי ובשרי

הבעל שם טוב (שיום ההילולא שלו חל בחג השבועות) עסק הרבה בעניין ההשגחה הפרטית. פעם אחת אמר: "הקב"ה משיב רוח כדי שקנה קש יעבור ממקום אחד לשני, ובקש המתגלגל יש כוונה פרטית. הבוץ והקש המתגולל בו, הם חלק מהנהגת העולם בהשגחה פרטית". את הדברים ציטט אדמו"ר הריי"צ בחג השבועות שלאחר בואו לארה"ב, כהסבר משמעות הנדודים שעבר.

הבחירה בקנה קש במשל דורשת הסבר. הלוא חז"ל (בראשית רבה פרשה פג) המשילו את בני ישראל לחיטה, שהיא דגן מובחר, ולא לקש פשוט. בני ישראל נמשלו לחיטים ואילו אומות העולם לתבן, קש ומוץ, והללו היו מריבים זה עם זה. זה אומר בשבילי נזרעה השדה וזה אומר בשבילי נזרעה... אמרו החיטים: "המתינו עד שתבוא הגורן ואנו יודעין בשביל מה נזרעה השדה". באו לגורן, יצא בעל הבית לזרותה, הלך לו המוץ ברוחו. נטל את התבן והשליכו, ונטל את הקש ושרפו. נטל את החיטים ועשה אותן כרי". אם כן, מדוע המשל של הבעש"ט מדבר על קש דווקא?

לבֵנים ואבנים

יש כאן רמז עמוק. השימוש שבני-אדם עושים בקש הוא ליצירת לבֵנים, כפי שבני ישראל במצרים היו זקוקים לתבן ליצירת הלבֵנים. על כן הלבֵנים מייצגות את העבודה הרוחנית בזמן הגלות, שבה אנו נדרשים לפעול בכוחות עצמנו. לעומתן, אבנים, שנבראו כפי שהן בששת ימי בראשית, מייצגות את תקופת בית המקדש, שבה השכינה שורה בגלוי.

גם בעבודתו היום-יומית של היהודי קיימים שני העניינים האלה, והם מיוצגים בתורה ובתפילה. התורה היא נביעה רוחנית, שירדה מלמעלה – 'אבנים'; ואילו תפילה בוקעת מן המתפלל ועולה השמיימה, ולכן היא בבחינת 'לבֵנים'. גם בתורה עצמה יש שני הדברים – תורה שבכתב ('אבנים'), שכל אות בה קבועה ואסור להוסיף ולגרוע בה, ותורה שבעל-פה, שבה הלומד מחדש חידושים ('לבֵנים').

עמידות מיוחדת

האבן-עזרא (בראשית יא,ג) אומר שהלבֵנה יש לה יתרון על האבן: "בניין הלבנים חזק מאבנים". השילוב שבין התבן והעפר יוצר חומר עמיד. המשמעות הרוחנית היא, שהעבודה בזמן הגלות דווקא (וכמו-כן עבודת התפילה ולימוד תורה שבעל-פה) יוצרים חוזק ועוז מיוחדים.

עבודת בני ישראל בגלות כרוכה בניסיונות קשים. אך התכלית היא להתגבר על הקשיים ולהפוך את קשיי הגלות ל'לבֵנה' שממנה נבנה בניין איתן לקב"ה.

השגחה ותכלית

אדם יכול לטעון: כיצד ביכולתי לפעול שינוי בעולם, בפרט במקום שבו החומריות גדולה ועזה?

על כך באה התשובה במשל של הבעש"ט: כל דבר שקורה לאדם, ובכלל זה העובדה שהוא מתגלגל ממקום למקום, כמו הקש המתגלגל ברוח – הוא בהשגחה פרטית ומטרתה לכוון אותו לפעולה שתרומם את העולם ותעשה ממנו 'לבֵנה' לקב"ה.

(תורת מנחם, כרך ס, עמ' 378)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)