חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 י"ח בכסליו התשפ"ד, 1/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נר מיצהר יעלה במירון
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1740 - כל המדורים ברצף
איך מחברים את הצעירים
יש חדש
רשב"י מגלה את כוח הציבור
ספירת העומר
בזכות רבי שמעון
לא לצאת מהמקדש
הקפות במערה
ל"ג בעומר – יום ההתגלות
נר מיצהר יעלה במירון
דין קדימה לכוהן

בין המעטים שיזכו השנה לקבל אישור כניסה להילולא במירון יהיה הרב דוד דודקביץ, רב היישוב וראש הישיבה ביצהר. הרב ישתתף בהדלקה שעורך מדי שנה רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, ולאחר מכן יערוך התוועדות קטנה לתלמידיו ומקורביו.

"כמי שזוכה לעלות למירון כבר שלושים וחמש שנים רצופות", אומר הרב, "אהיה נציג של האלפים הרבים שמשתתפים עימנו מדי שנה בהדלקה, ושל עמך ישראל בכלל. מי שזוכה לעלות בכל שנה מרגיש את תחושת ה'ביחד' העוצמתית שיש אצל רשב"י".

שיאני תורמי הכליה

יותר משלושים שנה משמש הרב דודקביץ (56) רב היישוב יצהר. לצד תפקידו ברבנות היישוב הוא משמש גם ראש ישיבת 'רועה ישראל' – ישיבה גבוהה וכולל אברכים, שבהם לומדים כמאה תלמידים. "היישוב מלא יהודים של תורה, אהבת ישראל וקירוב לבבות", מספר הרב. "ביישוב מתגוררות יותר ממאתיים משפחות, ויש בו סגנונות רבים של עבודת השם, והרבה מאוד עשייה של חסד, צדקה ותרומה לזולת".

כהמחשה לכך הוא מציין כי היישוב יצהר מחזיק בשיא של תורמי הכליה בארץ, כפי שחשף בשעתו הרב ישעיהו הבר ז"ל, מייסד הארגון 'מתנת חיים'. עם זה הרב מודע לתדמית שנוצרה ליישוב, בשל אירועים לא-נעימים. "כשיש דברים הדורשים תיקון – אנו משתדלים לעשות זאת", הוא אומר בכנות, "אך חשוב לראות את העיקר, שיצהר הוא מגדלור של תורה וחסד, המקדם ערכים כמו עבודה עברית ויישוב הארץ".

פתיחות גדולה לחסידות

בעשורים האחרונים עוסק הרב דודקביץ גם בהפצת מעיינות תורת החסידות להמונים. "בשנות העשרים לחיי גיליתי את התורה הזאת, ומאז אני מגלה עוד ועוד אוצרות", הוא מספר. "הצימאון עצום, מפני שהחסידות נותנת מענה בתורת הנפש ובתיקון העולם. יש כיום פתיחות גדולה לחסידות במגוון הציבורים. כשנחשפים למעיין הפנימי של התורה, הלב נפתח".

הוא מתאר את ההתעוררות שמתחוללת בעשורים האחרונים: "בציבור הדתי מתרחשת תופעה מרתקת. רבבות משתתפים בקיץ ובכל ימות השנה בימי עיון בתורת החסידות. זו פתיחות חיובית". עוד הוא מציין חיבור ברוח ימי ספירת העומר: "בין הרבנים יש קשר מיוחד של אהבה הדדית, ידידות וכבוד זה לזה, וזה התיקון הגדול ביותר לימי תלמידי רבי עקיבא".

תיקון הריחוק החברתי

הרב דודקביץ מבקש להביט פנימה למהותו של ל"ג בעומר: "זה יום של התרוממות הרוח וחיבור עמוק ונפשי לפנימיות התורה, בבחינת קבלת התורה של פנימיות התורה והחסידות. רשב"י מייצג את תורת הגאולה, חוט השדרה השורשי היהודי".

והוא מוצא גם מסר העולה מימי הקורונה: "נגזרה עלינו תקופה של ריחוק חברתי, והדבר מסמל תיקון גדול שאנו צריכים לעשות, באהבת חברים ואהבת רֵעים. ויכוחים תמיד יכולים להיות, אבל לא מתוך פירוד לבבות וקטנות מוחין, אלא בעין טובה ובדרך הראויה".


להתווכח בלי קטנות מוחין. הרב דודקביץ


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)