חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פרשת אחרי-קדושים
א חסידישע פרשה

נושאים נוספים
אור וחום ההתקשרות
פרשת אחרי-קדושים
אחדות לכל
עבודה שלא על פי הסדר
לחבר בין ערים רחוקות
כלב נחייה בבית הכנסת
הגאולה בחזיון והגלות איננה אלא "חלום"
עת לדעת
יומן מבית חיינו
הלכות ומנהגי חב"ד

חז"ל אומרים על הפסוק "קדושים תהיו כי קדוש אני": "קדושים תהיו, יכול כמוני, תלמוד לומר "כי קדוש אני", קדושתי למעלה מקדושתכם". הפירוש הפשוט במאמר חז"ל הוא שקדושתם של ישראל אינה כקדושתו של הקב"ה.

...אמנם, פירוש החסידות הוא – "יכול כמוני" בניחותא, היינו, שביכלתם של ישראל ("יכול") להגיע לדרגת הקדושה ד"כמוני", וטעם הדבר – "כי קדוש אני ה' אלקיכם", היינו, שהקב"ה ("ה' אלקיכם") נותן להם את הכח להגיע לדרגת הקדושה ד"קדוש אני".

ולאלו ש"תואנה הם מבקשים" – היתכן שתורת החסידות משנה את הפירוש הפשוט של מאמר רז"ל הנ"ל להיפך ממש?! ואף שזהו קא-סלקא-דעתך בתורה – הרי אין זה אלא קא-סלקא-דעתך בלבד!

הנה מפורש הדבר בפירוש רש"י על התורה, פשוטו של מקרא:

על הפסוק "כי אני ה' אלקיכם והתקדשתם והייתם קדושים כי קדוש אני" – מפרש רש"י: "כשם שאני קדוש, שאני ה' אלקיכם, כך והתקדשתם, קדשו את עצמכם למטה... לפי שאני אקדש אתכם כו'", היינו, שקדושתם של ישראל היא באותו אופן ("כשם כו' כך") ד"קדוש אני".

וגדולה מזו מצינו בדברי חז"ל: "אם מקדשים אתם עצמכם מעלה אני עליכם כאילו קדשתם אותי", כלומר, לא זו בלבד שבכחם של ישראל להגיע לדרגת הקדושה ד"קדוש אני" ("יכול כמוני בניחותא"), אלא יתירה מזה – שבכחם להוסיף (כביכול) בקדושה דלמעלה, "כאילו קדשתם אותי"!

(ש"פ אחו"ק תו"מ תשמ"ה ח"ג ע' 1933)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)