חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"א בתמוז התשפ"ד, 17/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פתיחת חלון ליד עציץ
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1738 - כל המדורים ברצף
נלחמים כאריות על כל חולה
יש חדש
חודש של רפואה מונעת
מצורע
עצה כנגד היצר
שועל ערמומי
תקיפות ותגובתה
מה שמו? מצורע
"בואו נשמור על הבית"
פתיחת חלון ליד עציץ

שאלה: האם מותר לפתוח בשבת חלון או תריס לתועלת צמחי הבית?

תשובה: מי שמשקה זרעים בשבת, עובר משום מלאכת 'זורע'. לכן נאמר בפוסקים שמי שאוכל בגינה צריך להיזהר שלא ליטול ידיו על עשבים, מפני שמשקה אותם בכך, ואף שאינו מתכוון לכך, 'פסיק רישיה ולא ימות' הוא (כאדם שחותך את ראש הבהמה, שמעשהו נחשב כאילו כיוון להמיתה, אף שאין הוא מעוניין בתוצאה זו, מכיוון שהיא מחויבת ממעשהו).

ולעומת זה, כשאדם עובר בשבת ליד מלון, למשל, ועקב זאת נדלקת שם נורה, אם היא נורה שהדלקתה אסורה מדרבנן (כגון נורת לד), אין איסור במעברו שם בלי כוונת איסור, אף שזה 'פסיק רישיה'.

לכן כאשר פותחים חלון כדי להכניס אור שמש או אוויר צח בחדר, הרבה פוסקים מתירים גם כשהדבר מביא תועלת לצמחים שבחדר, מכיוון שהפותח אינו מתכוון לצמיחה, ותוספת הצמיחה שעל-ידי הפתיחה היא איסור דרבנן בלבד (וגם היא אינה אלא גרמא, שבפתיחת החלון הוא רק מסיר את המונע לאיוורור, ואינו יוצר את ההצמחה ישירות). זהו 'פסיק רישיה' באיסור דרבנן, שמותר גם לדעת אדמו"ר הזקן אם יש צורך באיוורור החדר.

אבל אם כוונת האדם היא גם לטובת הצמחים, ובפרט אם זו חממה של צמחים, הרי זו כוונה ממש ולא רק 'פסיק רישיה', ואין מקום להקל בזה.

מקורות: מו"ק ב,ב. טושו"ע סי' שלו ס"ג, ושו"ע אדה"ז ס"ט. שו"ע אדה"ז סי' שיד ס"ג-ד. שו"ת: יחווה דעת ח"ה סי' כט. הר צבי או"ח ח"א סי' קלג.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)