חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"א בתמוז התשפ"ד, 17/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"בואו נשמור על הבית"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1738 - כל המדורים ברצף
נלחמים כאריות על כל חולה
יש חדש
חודש של רפואה מונעת
מצורע
עצה כנגד היצר
שועל ערמומי
תקיפות ותגובתה
מה שמו? מצורע
"בואו נשמור על הבית"
פתיחת חלון ליד עציץ

ימי הקורונה מהווים אתגר גדול ליוסף לוטנברג, יו"ר ארגון 'יד לבנים' בתל-אביב. השנה לא יוכלו הוא ושאר בני המשפחות השכולות להשתתף באירועי הזיכרון והתפילה בבתי העלמין. "המצב הזה מעציב אותי", אומר יוסף, שחגג לא מכבר תשעים שנה, "אבל צריך לשמור על הבריאות שלנו, ובפרט על בני הדור המבוגר, שהולך ונעלם".

יוסף מספר כי ייערכו טקסי קריאת פרקי תהילים והדלקת נר זיכרון בבתי העלמין, בלי נוכחות המשפחות. "כולנו, ובפרט המבוגרים שבנו, סגורים בביתנו. הילדים שלי יוזמים איתי שיחות וידאו".

הקרב על הדרך לירושלים

גם בגילו הוא ממשיך את פעילותו, במגבלות שנוצרו, עם המשפחות השכולות. זיכרונו צלול, דיבורו שוטף. מאחוריו יריעה עשירה של שליחות ציבורית למען המשפחות השכולות ולזכר הנופלים במלחמות ישראל. הוא מדבר בנינוחות, אוהב לחזור לסיפורי ההיסטוריה של ימי הקרבות.

יוסף גדל בבית דתי בתל-אביב. אביו היה בוגר ישיבת סלבודקה. מקצת בני משפחתו נרצחו בפרעות תרפ"ט בחברון. בהיותו בן שש-עשרה וחצי גויס לפלמ"ח, השתתף בקרבות מלחמת השחרור ונפצע קשה. "נלחמנו להסרת המצור על ירושלים", הוא משחזר. "עמדנו מול כפר ערבי גדול, מעוז רצחני – במקום שכיום שוכן בו היישוב בית מאיר. קיבלנו פקודה לפרוץ את המצור בכל מחיר. שם נפצעתי קשה". אחרי שהחלים מפצעיו חזר לשרת.

נפילת הבן

במלחמת יום כיפור קיבל לוטנברג את בשורת האיוב: בנו איתן הי"ד נפל בקרב. "הצוות של בני קיבל הוראה לנוע לעבר התעלה", הוא מספר. "בני ראה טנק בוער, במרחק כחמש-מאות מטרים ממנו, ולידו פצוע. כשיצא מהטנק שלו לבדוק את מצב הפצוע, המצרים ירו לעברו והרגו אותו".

תשעה חודשים היה בנו ברשימת הנעדרים. "בפעם האחרונה שהמצרים אִפשרו לנו לחפש נעדרים – בני נמצא", הוא אומר. לימים יקבל הבן את צל"ש הרמטכ"ל על גבורתו במלחמה.

מפגש בלתי-נשכח

אחד הרגעים הבלתי-נשכחים בפעילותו הוא עמידתו בראש משלחת של מצויני צה"ל שבאה אל הרבי מליובאוויטש בשנת תשל"ו (1976). "זה היה מפגש מרגש מאוד. הרבי נשא באורח חריג שיחה שלמה בעברית. לאחר מכן ירד אלינו, לקהל שבו היו עשרים וחמישה נכים קשים, ובהם משותקים, ולחץ יד לכל אחד ואחד מאיתנו. המזכיר אמר לי: אני שנים לצד הרבי ולא ראיתי דבר כזה. המעמד ריגש מאוד את הרבי וכמובן גם אותנו".

כמי ששילם מחיר יקר למען העם והארץ יוסף מבקש להעביר מסר של פיוס ואחדות: "כואב לי מאוד לראות את המריבות והשסעים בעם, ובכלל זה בהנהגה. הדבר החשוב ביותר הוא שנהיה מאוחדים בתוכנו. יש לנו בית, ארץ ישראל, וצריך לשמור עליו מכל משמר. ראו איך פתאום אנשים רבים שעזבו את הארץ חוזרים אליה בעקבות הקורונה. קדימה, בואו נתלכד, זה בידינו!".


"חשוב שנהיה מאוחדים". לוטנברג


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)