חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י' באייר התשפ"ד, 18/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מה נשתנה הסדר הזה
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1736 - כל המדורים ברצף
מה נשתנה הסדר הזה
יש חדש
לפעמים צריך 'לבלוע' את המצה
חג הפסח
שאלת הילדים ורמזים עליונים
מצוות כמרורים
האורח המפתיע
בין שתי הגאולות
'והגדת לבנך' בבית המסוגר
חיטוי אלכוהולי בפסח

ליל הסדר הזה יצטרף למאות סדרי פסח במרוצת ההיסטוריה היהודית שנערכו בתנאים לא שגרתיים ואף קשים

כן, ליל הסדר הזה יהיה שונה מלילות הסדר שערכנו בשנים שעברו ושנערוך בע"ה בשנים הבאות. נעשה אותו עם המשפחה הגרעינית, בלי האורחים שתכנַנו להזמין. סבא לא יישב בראש השולחן. ליבנו יתכווץ כשנחשוב על ההורים המבוגרים, העורכים את הסדר לבדם. לא נחזור מבית הכנסת אל השולחן הערוך, אלא נתפלל את תפילת החג בבית.

כן, זה יהיה מוזר. ובכל-זאת נחגוג את הפסח ונעשה את הסדר כהלכתו. ליל הסדר הזה יצטרף למאות סדרי פסח במרוצת ההיסטוריה היהודית שנערכו בתנאים לא שגרתיים ואף קשים. סדרים שנערכו במחתרת בימי האנוסים בספרד. סדרים שנערכו במחנות המוות בשואה. סדרים שנערכו ב'גולאגים' (במחנות הכפייה) בסיביר. והאמת, לעומת הסדרים ההם פתאום הכול נכנס לפרופורציות.

חוזרים אל ליבת החג

במובן מסוים, ליל הסדר הקרוב מחזיר אותנו אל ליבת החג. בשנים רגילות אנחנו מרבים לעסוק בַדברים שמסביב, ב'תפאורה'. הללו בהחלט חשובים ותורמים לשמחת החג ולפאר וההדר של שולחן הסדר, אבל הם גם עלולים להסיט את תשומת הלב מהעיקר. השנה נתמקד יותר במהות הפנימית של החג.

בכלל, זה אחד הדברים שקורים לנו בימים האלה – אנחנו מוותרים על הרעש והצלצולים והולכים אל העיקר. חתונות נערכו לא כ'אירוע' שמאחוריו מפיקים, אלא כבני זוג שמקימים בית בישראל. בריתות מתקיימות בלי אולמות מנקרי עיניים ורשימת אורחים אין-סופית. התינוק, הנכנס בבריתו של אברהם אבינו, הוא שבמרכז.

כזה יהיה גם הסדר שנערוך השנה. יהיו שיצטרכו להתגבר על הקושי לחגוג סדר בנסיבות האלה. קשישים היושבים לבדם. זוגות צעירים שלא העלו על דעתם לעשות סדר בבית. מי שהיו רגילים לצאת לסדר במלון. השנה כולנו נשב בבית ונערוך את הסדר כמצווה אישית המחברת אותנו למסורת היהודית עד ימי יציאת מצרים.

האבא ייקח את תפקידו הקבוע של הסבא, יקרא את ההגדה ויספר לילדיו את סיפור היציאה מעבדות לחירות. הסבתא תחליף את הנכד ותשאל את הסבא את ארבע הקושיות. ומי שיושב לבדו בבידוד יעשה את הסדר לעצמו, וינסה גם הוא להתחבר לרציפות היהודית הזאת.

להשקיע מחשבה ויצירתיות

אבל בזה כוחה של היהדות, שאין היא תלויה בנסיבות החיצוניות. יהודים ערכו סדר וחגגו את חגי ישראל גם בשעה שהמציאות שבתוכה חיו הייתה רחוקה מאוד מאווירת שמחה וחגיגיות. החג בא מתוכנו, מהאמונה הפנימית שבליבנו. אנחנו יוצרים חג בכל תנאי ובכל מצב.

להפך, במציאות הזאת דווקא עלינו להשקיע מחשבה ויצירתיות כדי לרומם את האווירה, לשמח את הילדים, לפצות את עצמנו על התכניות שהתבטלו. וכדאי לעשות זאת, כי זה יהיה ליל סדר שלא יישכח. עוד לא היה בהיסטוריה מצב שיהודי העולם כולו הסתגרו בבתיהם ועשו סדר בנסיבות כאלה.

נחגוג את הפסח, נעביר לילדינו את הסיפור היהודי, נשתה ארבע כוסות, נאכל מצה ומרור, ונתפלל שהתפילה היהודית העתיקה 'לשנה הבאה בירושלים' תתממש בקרוב ממש.


ליל הסדר. החיבור שלנו לרציפות היהודית (צילום: חיים ויסמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)