חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 כ"א בכסליו התשפ"ד, 4/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ליל הסדר בבידוד
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1735 - כל המדורים ברצף
מה הרבי היה אומר
יש חדש
הנס שהתחיל את הניסים
צדיקים
חייל ומטרייה
תלמיד כמו בן
הכְוונה כפולה
ציפייה דרוכה
עצת הרבי הפכה יריב לידיד
ליל הסדר בבידוד

שאלה: מה הן ההלכות הנוגעות לאבי משפחה השוהה בחדר מבודד בליל הסדר?

תשובה: עליו לעשות מכירת חמץ על-ידי מינוי שליח שילך אל הרב, או באמצעי אלקטרוני – בטלפון, בפקס, בדואר אלקטרוני או באתר (hametz.org). יש לציין את שם המוכר והכתובת שבה מצוי החמץ. יש לעשות זאת עד השעה 9 בבוקר בערב פסח, ומוטב קודם לכן. בחתימה על טופס חייבים לציין את שם הרב המבצע את המכירה.

בדיקת חמץ: אם השתמשו בחדר בחמץ, על המבודד לנקותו היטב, ולעשות בו בדיקת חמץ. את עשרת פתיתי החמץ שנהוג לפזר קודם הבדיקה (ומובן שיש להשתמש בחמץ שאינו מתפורר, כגון פיתה, ולעוטפו היטב), יניחו בני הבית בשאר החדרים. אבי המשפחה יברך ויתכוון להוציא ידי חובה את בני הבית, שימשיכו את הבדיקה בחלקי הבית האחרים. הוא עצמו יבדוק את החמץ בחדרו. את ביעור החמץ למחרת יעשו בני הבית.

סיום מסכת לבכור: אם המבודד בכור, כדאי שיסיים מסכת, ואז הוא רשאי לאכול ולשתות גם אם עשה את הסיום לבדו, בחדרו, וזו נקראת סעודת מצווה. שמיעת הסיום בטלפון או טעימה מהכיבוד של סעודת הסיום אינן מועילות לעניין זה.

מצוות ליל הסדר: את הסדר יערוך המבודד בחדרו, עם כל מצוותיו. ל'מה נשתנה' ייגשו ילדיו סמוך לחדרו וישאלו את ארבע הקושיות, והוא יאמר להם דבר מה הקשור לסיפור יציאת מצרים ויקיים את 'והגדת לבנך'. אם רק אשתו בבית, תשאל היא אותו את ארבע הקושיות. ואם הוא שוהה לבדו – ישאל את עצמו וגם יענה.

מקורות: ראה טושו"ע סי' תעג סז. פסקי תשובות סו"ס תע.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)