חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"א בתמוז התשפ"ד, 17/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עצת הרבי הפכה יריב לידיד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1735 - כל המדורים ברצף
מה הרבי היה אומר
יש חדש
הנס שהתחיל את הניסים
צדיקים
חייל ומטרייה
תלמיד כמו בן
הכְוונה כפולה
ציפייה דרוכה
עצת הרבי הפכה יריב לידיד
ליל הסדר בבידוד

הפרופסור אלן דרשוביץ הופתע לראות את שמו של הסנטור השמרן מקרוליינה הצפונית, ג'סי הלמס, בין הנואמים באירוע חגיגי בגבעת הקפיטול, לרגל הכרזה על 'יום חינוך ושיתוף' לכבוד יום הולדתו של הרבי מליובאוויטש. דרשוביץ שיגר מכתב לרבי ותהה: "איך ייתכן שבאירוע שמתקיים לכבוד יום הולדתך, אורח הכבוד יהיה הסנטור ג'סי הלמס?!".

דרשוביץ, מגדולי המשפטנים בארצות-הברית, מוכר היטב למיליוני אזרחי ארה"ב. הוא גם תומך נלהב בישראל ולוחם חריף בתנועת החרם נגדה. לכן התפלא על הזמנתו של הלמס, שנחשב אויב ישראל, והמתנגד החריף ביותר לסיוע החוץ של הממשל האמריקני לישראל.

מכתב נוקב

בריאיון שהעניק לשבועון 'כפר חב"ד' חשף דרשוביץ את תשובתו של הרבי על תלונתו: "הרבי השיב לי במכתב נוקב ועוצמתי. הוא הסביר שפוליטיקאים נתונים לשינוי בעמדותיהם, והדבר תלוי בתנאי הזמן, המקום וגורמים אחרים. לדעתו, אין זה נכון לנהל מלחמה קרה נגד יריבים, שלעיתים קרובות עלולה להפוך למלחמה חמה. הוקעת מישהו כ'אויב' או 'אנטישמי' לא תשרת שום מטרה. להפך, יש למצוא דרכים לשכנע אדם כזה לנקוט עמדה אוהדת".

עוד הוא מספר, כי במכתבו הבהיר הרבי שלפעמים מכבדים אדם לא בזכות עברו, אלא כדי להשפיע על העתיד. "תסתכל על הסנטור הלמס בשנים הבאות ותראה אם ההחלטה הייתה נכונה", סיים הרבי. ואכן, הלמס עשה שינוי של מאה ושמונים מעלות בעמדותיו, נהפך לאחד מתומכיה הגדולים של ישראל, היה ידיד ההתיישבות ביש"ע והתנגד להקמת מדינה פלסטינית.

פגישות במזכירות

אברהם-מרדכי דרשוביץ נולד בברוקלין, במשפחה שומרת מצוות. הוא למד בישיבה יוניברסיטי, בברוקלין קולג' ואחר-כך באוניברסיטת ייל היוקרתית. את הרבי פגש בפעם הראשונה בהיותו נער, בזכות חברו הטוב, אחיינו של מזכיר הרבי, הרב גרונר.

דרשוביץ מספר כי כאשר הוא וחברו היו מבלים במשרד המזכירות קרה שהרבי ראה אותם ושוחח איתם. "הוא היה שואל אותנו מה למדנו בגמרא, ומדבר קצת בענייני השקפת עולם", סיפר דרשוביץ. "נוכחתי מייד שהוא אדם משכיל בהרבה מהמורים שלי בתיכון. הייתי מצפה לפגישות האלה".

קל יותר בסיביר

במרוצת השנים זכה לפגוש את הרבי כמה וכמה פעמים. הוא ליווה את שופט בית המשפט העליון ארתור גולדברג לפגישה עם הרבי. כמו-כן נועץ בו בעניינים הקשורים ליהדות ברית-המועצות.

כאשר הרב הרשי זרחי יצא לפתוח בית חב"ד באוניברסיטת הרווארד, פנה אל דרשוביץ וביקש את עזרתו. זה חשב שזו משימה בלתי-אפשרית. "קל יותר לפתוח בית חב"ד בסיביר מבהרווארד", הוא אומר, אך נרתם לעזרה ובית חב"ד קם והיה. "צריך מישהו שיעורר לסטודנטים היהודים את הנשמה", אומר דרשוביץ ומוסיף: "האוניברסיטאות הן זירת המאבק על הדור הבא. חב"ד היא חומת מגן של פעילות פרו-ישראלית בקמפוסים".


דרשוביץ באוניברסיטת הרווארד לצד שליח חב"ד


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)