חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:46 ז' בתמוז התשפ"ד, 13/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לנהל עיר במשבר הקורונה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1733 - כל המדורים ברצף
אמונה, ביטחון, שמחה ואחריות
יש חדש
המשכן סימן את הוויתור
נדבת המשכן
בזכות המגילה
למלא לב אבן
זכות אחת
הבוטח בה' חסד יסובבנו
לנהל עיר במשבר הקורונה
תפילה בבידוד

במוצאי שבת קיבלתי, כמו כל תושב בעיר מגוריי, אלעד, הודעה קולית מראש העיר ר' ישראל פרוש, שבה דיווח לתושבים על החלטת משרד הבריאות שמבטלת את הלימודים במוסדות החינוך. בהודעה גם עדכן את התושבים על שירותי העירייה וסיפר על השקת שירות חדש באתר העירייה בשל משבר הקורונה.

"אנחנו קוראים לכם להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, המצילות חיים", ביקש ראש העיר, וסיים במילים: "נזכור תמיד כי פרק תהילים ואמירת אני מאמין, הם מקורות הכוח שלנו. שבוע טוב ושקט". משפט הסיום הזה ממחיש את תפקידו של ראש עיר חרדי, בתוך המתח הגדול – לעודד את התושבים להתחזק באמונה ובתפילה.

החיים עצמם

ההחלטה שניתנה במוצאי שבת, בדבר סגירת כל מוסדות הלימוד וכל פעילויות התרבות והפנאי, מעמידים עיר חרדית במציאות מורכבת מאוד. ישיבות, כוללים, בתי כנסת, שיעורי תורה, מקוואות טהרה – אינם 'תרבות' ואינם 'פנאי', אלא החיים עצמם. בשעה שבה נמסרה לציבור ההודעה על הנהלים החדשים, ישב פרוש בישיבה ממושכת עם נציגי האגפים בעירייה, והם דנו בשאלה איך מנהלים עיר במצב כזה.

"הקו המנחה אותנו הוא אמונה וביטחון", חוזר פרוש ואומר. "כשיש אמונה וביטחון, אנשים פחות לחוצים, והם מתארגנים טוב יותר. יש תפילות ויש שיעורי תורה – במסגרת ההנחיות. כולם מבינים שאנחנו בעיצומו של אירוע חריג, ומשתדלים להתנהל באחריות, מתוך ביטחון בקב"ה".

הנוער מתגייס

התקופה המתוחה חושפת את הפנים היפות של העם. הרב פרוש מספר לנו על מיזם נפלא: "הקמנו מוקד סיוע של בני נוער מאלעד המסייעים לבני גיל הזהב, החשופים לסיכון בהידבקות בנגיף. הנערים עושים בעבורם את הקניות במכולת, מביאים תרופות, ומשמשים להם אוזן קשבת בימים מאתגרים אלה".

ומה עושים עם המוני ילדים שמושבתים מלימודים? "הגברנו את הפעילות של הספרייה העירונית, לצד הכנת פינת החי למבקרים, במסגרת המגבלות. נעשה כל שנוכל כדי לתת מענה הן לילדים הן להורים. שישים אחוזים מתושבי העיר הם ילדים!".

בלי מחשב

פרוש (39), מראשי הערים הצעירים בארץ, משמש כבר שש שנים ראש העיר. הוא בנו של סגן שר החינוך, הרב מאיר פרוש, ונכדו של הרב מנחם פרוש ע"ה. אין לו טלפון חכם, ואף לא מחשב. "זה לא קל", הוא מודה, "אבל אני מעדיף שלא להיות חשוף לכל מה שיש ברשת. ברוך השם, אנחנו זוכים להצלחה בחסדי ה', והדבר מתבטא בין השאר בקבלת תקן של עיר יציבה ממשרד הפנים".

בעת האחרונה חגג הישג גדול לעיר. "קיבלנו אישור להרחבה של יותר מחמשת-אלפים יחידות דיור, לצד שטח עצום של תעסוקה ומסחר. העיר עומדת לגדול בע"ה, ואנו הולכים לקראת תקופה טובה. העיר גם נערכת לבניית 'מרכז הרבי', שחסידות חב"ד מובילה בעיר, וזה יהיה ודאי דבר מופלא. רבים החמיצו את העיר שלנו, השוכנת במרכז הארץ, וזה הזמן להפנות את תשומת ליבם".


אמונה וביטחון. פרוש בישיבת היערכות למשבר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)