חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:46 ז' בתמוז התשפ"ד, 13/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

זכות אחת
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1733 - כל המדורים ברצף
אמונה, ביטחון, שמחה ואחריות
יש חדש
המשכן סימן את הוויתור
נדבת המשכן
בזכות המגילה
למלא לב אבן
זכות אחת
הבוטח בה' חסד יסובבנו
לנהל עיר במשבר הקורונה
תפילה בבידוד

אלומת אור חיוורת הטילה אור קלוש על פניו הכחושות של שלום-דובער הפעוט. הוא היה מוטל על מיטה קטנה, קודח מחום, נשימותיו כבדות, עיניו עצומות.

למראשותיו ניצבו הוריו הדאוגים. מביטים בעיניים כלות בילדם המוטל על ערש דוויי ואינם יודעים את נפשם מצער. הם כבר שכלו ארבעה מששת ילדיהם – לייבל, אברהם, רחל ואַלטֶע – במחלות שהשתוללו באותם ימים. עכשיו חייו של שלום-דובער הקטן נתונים בסכנה, והרופאים חסרי אונים.

אלה ימי מלחמת העולם השנייה. אירופה עולה בלהבות. גם מי שמצליחים לחמוק מהמשחית הנאצי וממשתפי הפעולה שלו, נקלעים למצוקת הרעב והמחלות. זה גורלם של רבים מיהודי ברית-המועצות. בזמן שהצבא האדום נלחם בגרמנים, סובלים אזרחי המדינה ממחסור קשה במוצרי מזון בסיסיים. רבים מקפחים את חייהם.

המונים נוטשים את בתיהם ונודדים מזרחה, בעיקר לאוזבקיסטן. הופכים לפליטים בארצם.

גם רבים מחסידי חב"ד בברית-המועצות שמים את פעמיהם לעבר אוזבקיסטן הרחוקה. בערים סמרקנד וטשקנט מתרכזות שתי קהילות גדולות, ובהן פליטים רבים.

אך גם שם העוני והמצוקה מביאים תחלואה קשה, שבהיעדר אמצעי טיפול נאותים נהפכת למגיפה המונית.

הגורל המר לא פסח על משפחתם של ר' מענדל ולאה פוטרפס. האסונות הכואבים היכו בהם זה אחר זה. ר' מענדל, שהיה ממנהיגיה הבלתי-מוכתרים של הקהילה החסידית, ידע לנטוע אמונה וביטחון גם בשעות הקשות. הוא הוסיף לחזק את סביבתו, ומסר את נפשו לשמירת הגחלת היהודית.

אבל המחלה שתקפה את שלום-דובער הקטן הייתה קשה מכול. זה היה רגע מבחן לכוח הסבל של ר' מענדל ורעייתו.

אחד מחבריו הקרובים של ר' מענדל היה החסיד ר' חיים-דובער חן, שכּוּנה בפי כול ר' ברק'ה. הוא היה חסיד ירא שמיים ועובד ה' בכל לב ונפש. ביודעו את המתרחש בבית חברו החליט לגשת לשם, לנסוך מעט עידוד בבני המשפחה.

הוא התקרב אל הבית הקטן. חלונותיו היו פתוחים. ר' ברק'ה הבחין בדמותו של חברו החסיד, פוסע בחדר מצד לצד, שרוי בסערת נפש. ר' ברק'ה עצר והמתין. פתאום נשמע מתוך הבית קול בכיו של החסיד המיוסר:

"ריבונו של עולם! אני מבקש ממך, אנא, הצל את חייו של בני הקטן! שלח לו רפואה ותן לו חיים!". הוא דיבר בשברי משפטים, שנקטעו ביבבות תכופות: "אבא אהוב!... איני מבקש זאת בזכות התורה שלמדתי... לא בזכות התפילות שהתפללתי... לא בגין החסידות שלי... אבל זכות אחת יחידה יש לי!".

ר' ברק'ה חן נדרך. ר' מענדל הוסיף לדבר בבכי אל הקב"ה: "הזכות האחת שיש לי היא – שמעולם לא עזבתי התוועדות חסידית באמצע!... אבי שבשמיים, אנא, זכור לי זאת, והשאר את בני בחיים!".

מעבר לחלון נותר ר' ברק'ה מרותק למקומו, מנסה לעכל את המשפטים שהעניקו הצצה לדמותו המיוחדת של ר' מענדל. הכול ידעו כמה הוא מייקר את ההתוועדות החסידית, אך זה היה חידוש – שמעולם לא עזב התוועדות חסידית בעודה נמשכת!

ואכן, תחינתו של ר' מענדל נשמעה. כנגד כל הסיכויים הצליח הילד להתאושש ולהחלים. ברבות השנים יצא מברית-המועצות, עבר ללונדון והיה משלוחי חב"ד שם. כיום הוא מתגורר בניו-יורק שבארה"ב, לאורך ימים ושנים טובות.

נסתיימה המלחמה, גרמניה הנאצית הוכנעה. החיים החלו שבים לסדרם. אך ר' מענדל לא נח ולא שקט. הוא וחבריו החסידים גילו חלון הזדמנויות והחליטו לנצלו עד תום:

במהלך המלחמה קלטה ברית-המועצות פליטים רבים מפולין, שנמלטו מאימת הנאצים. עתה פתחה את השערים בעבורם ואפשרה להם לצאת – זכות שנמנעה מאזרחי ברית-המועצות.

מחתרת חשאית של חסידים אמיצים ניהלה מבצע חסר תקדים של זיוף מסמכים, שהפכו מאות חסידים לפליטים פולנים כביכול. ר' מענדל היה ממנהלי המערכה המסועפת הזאת. חסידים רבים יצאו בזכותה לחופשי, עד שהמשטרה החשאית עלתה על עקבות הרשת, וחבריה נכלאו.

ר' מענדל הוגלה למחנה עבודה בסיביר למשך שנים רבות, וכאשר שוחרר, נמנע ממנו לצאת מהמדינה.

תשע שנים חלפו. יום אחד קיבל הוראה מוצפנת מהרבי מליובאוויטש: סע לסמרקנד. ר' מענדל פוטרפס מילא את ההוראה. בהגיעו לשם נקרא לשלטונות ונשאל: "מדוע חזרת לכאן?".

ר' מענדל השיב: "אני מבקש לצאת מברית-המועצות ולהתאחד עם בני משפחתי, רעייתי וילדיי, המתגוררים בלונדון. פעם אחר פעם פניותיי נענות בשלילה. באין ברירה, אני בא לכאן, לבית העלמין היהודי בסמרקנד, ופוקד את קברי ארבעת ילדיי".

באותה שנה, תשכ"ד, נבקע מסך הברזל בעבורו, ובקשתו לצאת אושרה. בצאתו לחופשי התפרסם כ'משפיע' חסידי נערץ, ורבים הסתופפו סביבו בהתוועדויותיו המיוחדות והנודעות.

(תודה לר' מיכל וישצקי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)